לא מזמן פגשתי בחור רווק בן 30 שנפגש שוב ושוב, והוא מרגיש תחושות קשות של כישלון.

שאלתי אותו אם הוא מוכן לקבל תובנה שונה מעולם הנל"פ - והוא הסכים.

אמרתי לו שעצם השימוש במילה "כישלון" יוצר ברמת הלא מודע הקשר שלילי ומגביל. אם נסכים להחליף ולהשתמש במילים אחרות כמו "טעות", הלא מודע יתייחס לדבר בצורה שונה.

בנל"פ אנחנו אומרים:"אין כישלון יש רק משוב" – פידבק. לתומס אדיסון לקח 1000 פעמים עד שמצא את חוט הלהט. אבל הוא מעולם לא הרגיש שהוא נכשל. זו תפיסת עולם של מצליחנים: המילים: "כישלון, אי אפשר" – לא קיימות אצלם.

כל עשיה – היא כבר הצלחה. כל דבר שלמדנו ממנו – כבר איננו כישלון.

שאלתי את הבחור: האם למדת משהו מכל הפגישות שהיו לך? האם התקדמת מפגישה לפגישה?הוא אמר לי שהוא למד הרבה. אם כך – אין זה כישלון בכלל !

ואז שאלתי אותו: אם היית מסכים להסתכל על כל העבר שלך ולומר לעצמך: למדתי מזה המון וזה מה שהביא אותי למי שאני היום, וממילא כל מה שעשיתי איננו אוסף של כישלונות אלא של לימודים! ממילא העבר איננו כישלון אלא הצלחה – איך היית מרגיש עכשיו?

ועוד שאלה: האם תסכים להסתכל על העתיד ולומר לעצמך: כל דבר שאני אעשה לעולם לא אכשל בו, כיוון שמכל דבר אלמד ואתקדם – עם אלו אנרגיות היית מגיע לדייט הבא? והוא אמר לי: עם אנרגיות של פיצוץ!

וזו השאלה שאני מציע שכל אחד ישאל את עצמו: האם אנחנו מוכנים להסתכל על העבר וכלפי העתיד ולומר לעצמנו: מעולם לא נכשלנו – כי רק למדנו, וגם אין חשש שנכשל – כי רק נלמד מזה. ממילא עם אילו אנרגיות נגיע לדייט הבא? אין כישלון – יש רק משוב !

המאמן שמואל מינקוב הינו חבר בצוות המאמנים של פרויקט 252 - המיזם הגדול בציבור הגתי להדרכת פנויים פנויות בדרך למציאת אהבה. עדיין לא חברים בפרויקט? הצטרפו בקלות בלחיצה כאן>