איציק משה: לחזק את הסברה הישראלית בעולם

בטביליסי בירת גאורגיה יפתח בחודש הבא פארק לזכר חסידי אומות העולם הגאורגים שהצילו יהודים בתקופה השואה.

כבר בימים אלו הושלם ציור ענק של אנה פרנק בגודל 30 מטר בכניסה לפארק וזאת בתמיכת ראש האזור מעיריית טביליסי, רזי סוחדזה. לטקס הפתיחה תגיע משלחת אישי ציבור מישראל ביניהם ראש עיריית ראשל"צ רז קינסטליך וראש אגודת ידידות עם גאורגיה בכנסת, ח"כ דוד ביטן.

יו"ר ארגון ההסברה "בית ישראל" בגאורגיה, איציק משה, שעומד מאחורי היוזמה מספר לערוץ 7, "במסגרת הסברה הישראלית אנחנו מקדים את החינוך לזכר השואה והפארק שאנחנו נחנוך בחודש הבא מה שיביא גשר בין שתי המדינות וילמד את דור העתיד כאן גם על מדינת ישראל וגם את זכרון השואה".

נציין כי ביום השואה הבינלאומי האחרון, נערך טקס בטביליסי ובה השתתפו אנשי אקדמיה, קובעי דעת הקהל וסטודנטים. במהלך היום, ראשי המדינה העבירו הצהרת סולידריות לעם היהודי, כל ערוצי התקשורת סיקרו את האירועים לזכר השואה ובטקס, "בית ישראל" הציג הישגים ב-4 אוניברסיטאות בהם נרשמו מעל 200 סטודנטים לא יהודים ללימודי השואה.

הטקס נפתח בדבריו של יו"ר ההסתדרות הציונית וראש הסוכנות היהודית יעקב חגואל ובהשתתפות סגן יו"ר הכנסת לשעבר, חיליק בר, שתרם רבות הן בחיזוקו של "בית ישראל" במוסדות אירופאים וכן בהקמת "בית ישראל" באלבניה.

משה מדגיש שכרגע כל האנרגיות מופנות לכנס בירושלים יחד עם העמותה של המנהיגות הישראלית בתפוצות, הפעילה ברחבי העולם, בראשותם של איתן דרורי ויואל הרצוג וידון לראשונה על עמידת מיליון ישראלים בתפוצות בחזית המאבק, נגד אנטישמיות הגוברת משנה לשנה.

מהדו"ח של ההסתדרות הציונית והסוכנות היהודית על מצב האנטישמיות בשנת 2021, שהוכן על ידי המחלקה למאבק באנטישמיות, רואים נתונים מדאיגים הן בגידול של עשרות אחוזים בהשוואה לאשתקד והן החמרה בתכנים אנטי-יהודיים. ההתפלגות של האנטישמיות הם כך: השחתה 37%, תעמולה 24%, אלימות מילולית 15%, אלימות פיזית 13%, דה לגיטימציה 5% והפגנה 6%.

"נכון שישנם ארגונים רבים בעולם עם רצון טוב להילחם באנטישמיות", אומר משה, "אך אני מטיל ספק שמרבית מארגונים של יהודי התפוצות יכולים לעמוד בראש מלחמה קשה ומסוכנת זו. על כן, בכינוס בירושלים אנחנו נציע צעדים מעשיים למלחמה בנדון: הן בחינוך לגברת המודעות בנושא אנטישמיות, הן בהעברת החלטות בפרלמנטים והן בפעילות אגרסיבית, אותו רק הישראלים מסוגלים להעז ולבצע", טוען משה ומוסיף "איננו באים עם רעיונות תאורטיות, אלא לאחר הרצה של עשור בתוכניות ההסברה הישראלית, חינוך לזכר השואה ולימוד על אנטישמיות באוניברסיטאות שונות בהם מרבית הסטודנטים הם לא יהודים".

משה, המשמש גם כסגן הנשיא של האליאנס האירופי למען ישראל ובעבר שליח הראשון של הסוכנות היהודית בבריה"מ מריץ כיום מתודיקה להקמת 100 לשכות הסברה ישראלית ללא עלות למדינת ישראל, "רק ישראל חזקה הינה ערובה לביטחון היהודים ברחבי העולם. 8 מיליון יהודים ברחבי העולם, וביניהם מיליון ישראלים שצריכים יחד להתגייס לחיזוקה של מדינת ישראל ויחד להגנת היהודים ברחבי העולם, עד לחזרתם הביתה".

בכינוס הארגונים יפנו לגורמי ממשלה, משרד החוץ משרד התפוצות והסוכנות היהודית בקריאה לשתף פעולה בראייה חדשנית ומקורית, שבה לראשונה מיליון ישראלים מבקשים לעמוד בחזית של המלחמה הקשה נגד אנטישמיות בעולם.