יום עיון לפורום מטכ"ל ביד ושם
יום עיון לפורום מטכ"ל ביד ושם צילום: דובר צה"ל

פורום המטה הכללי של צה"ל קיים (ב׳) יום עיון לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה. יום העיון, בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף אביב כוכבי, עסק בסוגיות והיבטים של המשפחה היהודית בשואה.

היום נפתח בדברי יושב ראש יד ושם, דני דיין, וקצין החינוך והנוער הראשי, תא"ל אופיר לויוס.

בין המרצים נמנו ד"ר שמעון אזולאי, פילוסוף ואיש חינוך שעוסק בערכים והגות בהקשר הזהות, השייכות והמחויבות למשפחה ביחוד עבור הקהילה היהודית. נעמה גליל, מנהלת פרויקטים באגף הנצחה וקשרי קהילה ביד ושם, סקרה בפני הפורום את אתגרי האימהות בתקופת השואה.

בהמשך, נערך ביקור בתערוכת צילומים ייחודית, אשר עוסקת בהתמודדות המשפחה אז, כפי שתועדה בעין המצלמה, ומיד לאחריו התקיים באמפי "יד לילד", טקס זיכרון בנוכחותו של שורד השואה שאול שפילמן.

בחלקו השלישי של היום, סיפר איש התקשורת ירון אנוש, אודות המסע לחיפוש קרובים שיהודים רבים חוו בשנים הראשונות עם עלייתם ארצה והחיבור בין השואה למלחמת העצמאות.

בסיום היום, צפו חברי פורום מטכ"ל בסרט ׳הניצחון הסופי׳ שמספר את סיפורו של ד"ר פליקס זנדמן ז"ל, מהנדס, ממציא, יזם ובעל חזון ששרד את השואה בפולין, והינו הנכד היחיד ממשפחתו ששרד. זנדמן הקים ביד ושם את "כיכר המשפחה" לזכרו של סבו שנספה בשואה יחד עם נכדיו ועם תינוק נוסף. יחד עמם צפתה בסרט אשתו של פליקס, רותה זנדמן, אשר קיבלה מהרמטכ"ל את תעודת ׳פרח לניצול׳.

הרמטכ"ל כוכבי: "היום הזה חוזר ומזכיר את המשמעות של השירות בצה"ל והמשמעות של להיות מפקד בצה"ל - צה"ל הוא ביטוי מובהק לעקרון של הגנה עצמית וקביעת גורלנו במו ידינו. מעל הכל, היום הזה מבליט לכל אחד מאיתנו את משמעות חייו".

"אני רואה חשיבות ערכית, סמלית וחינוכית בכך שצמרת הפיקוד של צה"ל מקדישה יום עיון לנושא השואה מידי שנה", אומר יו"ר יד ושם דני דיין, "זיכרון השואה הוא מרכיב משמעותי לכל אזרח בישראל וסיפור השואה רלוונטי לכל חייל וקצין בצה"ל".