דלק
דלק צילום: pixabay

למה חשוב לדעת על צריכת הדלק באוטו שלכם?

לפני שניגש אל ה"איך" כדאי לפרט קצת על ה"למה", כלומר מדוע מדובר בעניין שכדאי לבדוק. הסיבה העיקרית היא כמובן כלכלית. אחרי מחיר האוטו, מדובר ככל הנראה בגורם הכלכלי המשמעותי ביותר הנוגע לאחזקת רכב. מדובר בסעיף הוצאה לא קטן בתקציב המשפחתי וחשוב להיות מודעים אליו ככל הניתן.

מעבר לכך, לפרט זה רלוונטיות אם ברצונכם למכור את הרכב. הרי לא מספיק לפאר בשבחי הרכב בפני הקונים, ולהלל אותו בתור רכב פנאי שטח מעולה, פרייבט יוצאת מן הכלל או רכב SUV נדיר. הקונים הפוטנציאליים ירצו לדעת מהי צריכת הדלק האמיתית שלו, הקילומטראז' שצבר על הכביש ושנות הוותק שלו.

כמו כן, ישנם נהגים שהיבט זה חשוב להם דווקא מן הזווית האקולוגית ולא רק הכלכלית. צריכת דלק היא עניין מזהם, ואנשים המעוניינים למעט בטביעת רגל אקולוגית מזיקה בסביבה, יעדיפו לבחור רכב חדש וחסכוני בדלק ככל הניתן.

הגדרת רכב חסכוני

צריכת הדלק של רכבים מוגדרת לפי מספר הקילומטרים שהם גומאים על כל ליטר דלק. רכבים שנחשבים לחסכוניים צורכים ליטר דלק על פני שישה עשר או שבעה עשר קילומטרים. צרכני הדלק הכבדים יזדקקו לליטר בעבור עשרה או אחד עשר קילומטרים בלבד, ורכב גדולים מאוד עשויים לבזבז דלק אפילו על מרחקים פחותים מכך.

מה חשוב לדעת על חישוב צריכת הדלק?

חשוב לדעת שצריכת דלק היא לא עניין אחיד. ישנם לא מעט גורמים בנסיעה שמשפיעים על התוצאה הסופית, בין היתר מהירות הנסיעה, תוואי הכביש, הפעלת מערכת מיזוג האוויר וכיוצא באלה.

לכן, אף מדידה יחידה לא מייצגת באופן מובהק את צריכת הדלק של הרכב שלכם. על מנת להגיע לתוצאה מדויקת ככל האפשר, יש לבצע כמה שיותר מדידות חוזרות בתנאי שטח משתנים, ולקחת תוצאה ממוצעת משוקללת. עם זאת, מאחר ורובנו לא מומחים לסטטיסטיקה, שקלול המדידה של שתי נסיעות יכול לתת הערכה רלוונטית לצריכה.

איך מחשבים את צריכת הדלק של רכבכם?

הדרך הטובה ביותר לחישוב צריכת דלק היא באמצעות עריכת ניסוי מבוקר משל עצמכם. גשו אל תחנת הדלק הקרובה ומלאו מיכל מלא (שימו לב בכמה ליטרים מדובר). לאחר מכן אפסו את מד הקילומטרים של הרכב, ובחנו כמה קילומטרים עבר הרכב עד שנזקק לתדלוק נוסף.

את מספר הקילומטרים שהרכב עבר, יש לחלק במספר הליטרים שמולאו, והתוצאה המתקבלת משקפת את מספר הקילומטרים של הרכב פר ליטר. מדידה נוספת תסייע לדייק את התוצאה.

האם לסמוך על בדיקת היצרן?

נתוני צריכת הדלק של הדגמים השונים מפורסמים על ידי היצרנים עצמם. עם זאת חשוב לקחת נתונים אלו בערבון מוגבל ולבצע בדיקה בעצמכם. הסיבה לכך היא שחברות המכוניות יכולות לבצע לרכב מבחן צריכת דלק "בנסיבות מקילות" – נסיעה בכביש שטוח למשל, ללא הפעלת מיזוג אוויר.

הנהיגה שלכם משפיעה על הצריכה שלכם

חשוב לדעת כי אחד הפקטורים המשמעותיים בצריכת דלק נבונה היא נהיגה נכונה. האצות ובלימות מיותרות, כמו גם נסיעה במהירות מופרזת, מביאים לצריכה מופרזת של דלק. נסיעה במהירות מתונה ואחידה ככל האפשר, מסייעת לרכב לגמוע קילומטרים רבים על פני פחות ליטרים של דלק.