צינור הנפט של קצא"א
צינור הנפט של קצא"אצילום: המשרד להגנת הסביבה, פלאש 90

בית משפט השלום בבאר שבע גזר היום (שלישי) קנס של 1.6 מיליון שקל על חברת קצא"א בגין זיהום נחל צין בשני מיליון ליטר של דלק סילוני בשנת 2011.

השופטת שרה חביב קבעה כי הקנס ישולם בתוך שלושה חודשים.

מנכ"ל החברה לשעבר יאיר וידה נקנס ב-75 אלף שקלים. מי שהיה סמנכ"ל אגף ההנדסה בקצא"א שלמה לוי נקנס ב-150 אלף שקלים שישולמו לקרן לשמירת הניקיון במשרד להגנת הסביבה.

חברת קצא"א (קו צינור אילת-אשקלון) הורשעה בשתי עבירות של זיהום מים בנסיבות מחמירות, בהשלכת פסולת המכילה חומר מסוכן ובלכלוך ברשות הרבים וגרימת ריח חזק או בלתי סביר - בעקבות דליפת מאות אלפי ליטרים של דלק, שגרמו לזיהום חמור לשטח של כ-60 דונם בסביבת הנחל.

בהחלטתה קבעה השופטת חביב כי "אי-אפשר לחמוק מהאחריות המשפטית. הנאשמים ידעו מה הסיכונים, והיה עליהם לנקוט באמצעי זהירות. העובדים לא קיבלו הכשרה לטיפול בדליפות. מנהלי קצא"א מבינים את הסיכונים יותר ממי שפעלו בשטח. הגדרת תפקיד הפיקוח הייתה מצומצמת".

השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג, התייחסה להרשעתם של בכירי קצא"א בפברואר האחרון ואמרה כי "בית המשפט קבע כי אכן חברת קצא"א ובעלי תפקידים בחברה אחראים למחדלים שעליהם הצביעה החקירה הפלילית. הם נושאים כל אחד באחריות למחדלים ולכשלים, שהובילו לזיהום שטח של עשרות דונמים בנחל צין ובסביבותיו. נמשיך באכיפה פלילית בכל מקום שבו נאתר הפרות כאלה, רשלנות וזיהום הסביבה".