בנייה. אילוסטרציה
בנייה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

כמדי שנה, עולם חומרי הגלם בתעשיית הבנייה והשיפוצים משתנה ומתפתח: הטכנולוגיות החדשות שנכנסות לשימוש בתחום הבנייה, מביאות ליצירתן של שיטות עבודה חדשות, ובנוסף לכך, ישנם גם טרנדים חדשים בהם יש להתחשב בתהליך.

ניכר כי השנה, וככל הנראה גם בעתיד לבוא, הטרנד השולט בעולם חומרי הגלם בבנייה ובכלל הוא הטרנד הירוק, בעיקר תודות למודעות ההולכת וגוברת למשבר האקלים וההתחממות הגלובלית. אז מהם בדיוק חומרי גלם "בריאים" או "ירוקים", ומה עוד חשוב לדעת בנושא?

שיטת הניקוד

לפני שנצלול לחומרי הגלם עצמם, יש לתת את הדעת תחילה על שיטת הניקוד של הבנייה הירוקה, אשר למעשה קובעת עד כמה המבנה ירוק, אם בכלל. הניקוד נקבע על פי מספר פרמטרים, כשאחד מהם הוא המוצרים והחומרים שבהם נעשה שימוש בתהליך הבנייה או השיפוץ.

למעשה, בתקן החדש של הבנייה הירוקה, אשר נכנס לתוקפו בחודש מרץ האחרון, ישנו פרק שלם המוקדש לחומרי הבנייה, אשר מעודד שימוש בחומרים איכותיים, בעלי תו ירוק, שאינם פולטים קרינה רדיואקטיבית או מזהמים. בשיטת הניקוד על פי התקן החדש, 55 נקודות יעניקו למבנה כוכב אחד – תנאי הסף המינימלי להגדרתו כ"ירוק". 90 נקודות, לעומת זאת, כבר יעניקו למבנה חמישה כוכבים – המספר המקסימלי האפשרי.

חומרי הגלם של הבנייה הירוקה

כיום קיימים אינספור חומרי גלם שמשמשים אותנו בבנייה הירוקה, וקצרה היריעה מלהרחיב על כולם. עם זאת, באופן כללי, הבנייה הירוקה מעודדת שימוש בחומרים מקומיים וממוחזרים, שכן אלה חוסכים פעולות מזהמות כמו שינוע ושימוש בדלק. בנוסף, כאמור, בתהליך הבנייה הירוקה נעשה שימוש בחומרים לא מזהמים, ובשיטות וחומרים שמטרתם לחסוך באנרגיה שצורך המבנה, אך לא מדובר רק בבנייה חדשה; שימוש נכון בחומרים ירוקים בתהליך שיפוצים מאפשר לקבלן השיפוצים לתת ללקוח מוצר איכותי ויוקרתי, שיחסוך ללקוח עלויות עתידיות, למשל: שימוש בתאורת לד, אשר חוסך חשמל, תכנון אוורור נכון לחדרי שירותים שיסייע לבריאות, בידוד תרמי שחוסך אנרגיה ועוד.

להלן כמה דוגמאות לחומרים כאלה:

  • צבעים בעלי תו ירוק לקירות הפנים – צבעים אלה מסייעים במניעת היווצרות של עובש, משפרים את איכות האוויר בבית ומשמידים את רוב החיידקים שמצויים על הקיר. מדובר בעניין מהותי, שכן כל המזהמים הללו עלולים להשפיע על בריאות השוהים במבנה, לעיתים אף באופן משמעותי.
  • מערכת חיפוי למבנה – מערכת החיפוי מסייעת בשיפור הבידוד התרמי במבנה. חשוב להבין כי כאשר הבידוד התרמי במבנה איכותי, כך גם יורד הצורך של השוהים בו לעשות שימוש באנרגיה לטובת קירור או חימום החלל.
  • טיח תרמי – טיח שמטרתו להעניק בידוד איכותי למעטפת הבניין, עניין אשר משפיע כאמור על הביצועים האנרגטיים שלו.
  • טכנולוגיית סולאר-סמארט – טכנולוגיה חדשנית, אשר חוסמת את חדירת הקרינה למבנה באמצעות לוחות שקופים, וכך מגינה על יושבי המבנה ותורמת ליצירת מרחב קריר עם תאורה טבעית.
  • ציפוי "בולע רעש" – ציפוי שמטרתו לשפר את האקוסטיקה של חלל הפנים של המבנה. ציפוי זה עשוי מסיבי תאית חלולים וגמישים, אשר נחשבים מטבעם לסופגי אנרגיה. לציפוי זה גם יכולת ללכוד אוויר וליצור התנגדות תרמית. בנוסף, במהלך ייצור הציפוי, הוא עובר תהליך כימי מבוקר שמגדיל את ההתנגדות שלו לעובש, טחב ואף אש.

קבלנים רשומים מרוויחים יותר

כפי שניתן לראות, הבנייה והשיפוץ הירוקים צפויים להפוך לחלק אינטגרלי ומהותי מאוד בתעשיית הבנייה, עניין אשר מחייב כל קבלן לעמוד בחזית הטכנולוגיה והחידושים האחרונים בתחום. עבור אלה מכם שעדיין לא מחזיקים בתעודת קבלן רשום – ב"מכלל" מציעים קורס איכותי, 'אשר יחשוף אתכם למגוון של חומרי גלם ושיטות עבודה חדשניות, שיאפשרו לכם התנהלות יעילה, חסכונית וטובה יותר בעבודתכם. הקורס נלמד באופן מקוון ומכין אתכם למעבר בחינות רשם הקבלנים באופן הטוב והמקיף ביותר, על מנת שתוכלו להפיק ממנו את מירב הידע והכלים הדרושים לכם בעולם הבנייה המשתנה.