פיני בדש
פיני בדשצילום: Hadas Parush/Flash 90

ראש מועצת עומר, פיני בדש, מתקשה להבין את ההפתעה של כלי התקשורת לנוכח הירי לאור יום בלב רהט. "מה זה מפתיע אתכם?", הוא שואל בראיון לערוץ 7, "כל יום יש ירי".

לדבריו סיבת הזעזוע התקשורתי הוא אך ורק העובדה שהירי תועד בסרטון מצולם שהופץ, אבל הירי אינו פוסק. "אתמול בלילה בשתים עשרה ועשרה קיבלתי דיווח מהמוקד על ירי מתל שבע לעומר. זה כמעט כל לילה. הנשק מסתובב והם לא רעולי פנים ומזוהים. מדי פעם עולים סרטונים וכולם מזועזעים. חבר'ה, תתעוררו".

"אני כבר שלושים שנה צועק שאין משילות בנגב והיום כבר אין משילות בכל הארץ ולא רק בנגב. יורים בכל מקום בארץ. המשטרה קטנה על היקף הפשיעה וסוג הפשיעה. צריך להגדיל את המשטרה. שמעתי אתמול את סגן ראש עיריית רהט מצדיק את מה שאמרתי שהשופטים מפחדים, אוני חוזר על כך. השופטים מפחדים ומבקשים לשנות את חוק המעצרים ולדרוש ענישה מינימאלית".

מוסיף בדש ואומר: "דיברתי עם שר המשפטים. הבעיה היא שבג"ץ קבע שבבתי הכלא צריך להיות מספר מסוים של עצירים, כלומר שאם הכנסת אחד צריך להוציא אחר. לפני שבועיים היה דיון על סגירת בית המעצר שהוקם בקציעות למסתננים. במקום לפרק את זה, קחו את המקום ותהפכו אותו לבית מעצר לכל מי שיורה או מאיים בפרוטקשן ולא לשחרר למעצר בית שזה דלת מסתובבת. כל מי שמסתובב עם רכב מפואר, לעצור אותו שיסביר מאיפה הרכב הזה. יש כאן צחוק מהמדינה ומהחוקים".

לדבריו "זה לא רק ענישה בתי משפט ומשטרה. זה תהליך מובנה של חינוך, תשתיות ומשילות. לא יכול להיות שבתל שבע כל הרחובות חסומים ובכל אזור מותר להיכנס רק לבני משפחה מסוימת ואחרים שיסעו שם יירו בהם. זה לא יכול להיות. צריך להחזיר ביד קשה את המשילות שאנשים יבינו שהפשע לא משתלם. אין ענישה אין הרתעה. שייח' טראבין אמר לי פעם שאין בסעודיה אחד עם שתי ידיים... שם הענישה ברורה ואנחנו נצטרך למצוא משהו בין לבין".

להערכתו מעצר עד תום ההליכים לכל מי שמסתובב עם נשק או יורה יביא לירידה מיידית של שישים אחוז מהפשיעה. כיום בדואי נושא נשק רוכב על ג'יפ יוקרתי וכשהוא נתפס הוא אומר שהרכב שייך לשבט, הוא נכנס, התניע ויצא לדרך ובית המשפט משחרר אותו. "זה לא בדיחה? המשטרה עובדת פי עשר יותר קשה. הם מיואשים. אמרתי למפקד המשטרה כאן שבמקומו הייתי מתפטר מהדיכאון. הוא עובד קשה עם השוטרים שנכנסים ועוצרים ובאותו ערב הבדואי משתחרר ויוצא הביתה".

"ענישה תביא הרתעה. גם הבדואים עצמם, שרובם אנשים טובים, סובלים לא פחות מאיתנו. הם לא יוצאים מהבית בגלל הפחד. הם אומרים שעשר או 15 שנה מאסר יביאו לסוף הפשיעה, הם אומרים שזו השפה שהם מבינים", אומר בדש וכשאנחנו שואלים על אחריותו של המחוקק שאינו מייצר את אותה ענישת מינימום, האם המשמעות היא שהפוליטיקאים מפחדים ולא רק השופטים?

"היום כשעבאס בממשלה יש לנו בעיה, למרות שבשנה האחרונה הרסו יותר בתים מהממשלות הקודמות. אבל גם עבאס וגם הערבים עצמם מבינים שהנשק הזה, שיופנה אלינו כמו ב'שומר חומות', הוא זה שהורג אותם וגם הם רוצים להיפטר מהנשק. גם הם בעד הענישה הזו".

בדש מוסיף: "אני מכותר בגדרות בתעלות נ.ט. מצלמות ומשטרה פרטית נגד מי? לא נגד החמאס, אלא מול שכנים שלי, אזרחי ישראל עם תעודת זהות כחולה. צה"ל יגייס במלחמה הבאה גדודי מילואים כדי להגן על הצירים בתוך מדינת ישראל, מול מי? מול חמאס? לא. מול אזרחי ישראל. זה לא אבסורד? עד שלא נגדיר את הבעיה שיש גיס חמישי וארבעים אלף צעירים שאימא שלהם פלשתינאית והם מזוהים עם חמאס, אם לא נגדיר את הבעיה בלי בושה ונשים אותה על השולחן לא נפתור את הבעיה".