חיסון נגד פוליו
חיסון נגד פוליוצילום: פלאש 90

מבצע 'שתי טיפות' לחיסון ילדים נגד נגיף הפוליו יוצא היום לדרך. מלי קושא, אחות ראשית ומנהלת אגף סיעוד בקופת חולים מאוחדת, מסבירה על החיסון והשלכותיו.

"ההורים צריכים לקבל הסבר וכשהוא יגיע הכול יהיה ברור. מחלת הפוליו מוגרה ונעלמה מהעולם, אבל מדי פעם היא מרימה ראש כפי שרואים בניטורי משרד הבריאות, כפי שהיה ב-2013 ובעקבות כך היו השלמות חיסונים. לצערינו זה קרה שוב אבל הפעם יש ילדה בת 4 שלקתה בשיתוק. אנחנו לא רוצים שיהיה גם ילד אחד שיחלה ויהפוך מוגבל", אומרת קושא.

בדבריה מציינת קושא כי "במסגרת שגרת החיסונים ילדים מקבלים את החיסון בזריקה כחלק מחיסון מחומש מגיל חודשיים ומסתיים במנת דחף עד כיתה ב'. החיסון החי-מוחלש של הטיפות לפה לא ניתן בין שנת 2005 ל-2013. ילידי השנתונים הללו לא קיבלו את החיסון של שתי הטיפות כחלק מחיסוני השגרה ועכשיו אנחנו משלימים זאת".

לבד מאותם ילידי שנתונים שלא קיבלו את החיסון המוחלש וכעת נקראים להשלים אותו, מוסיפה קושא כי "ההורים צריכים לדאוג שהילדים יקבלו את שגרת החיסונים, ובמסגרת זו התחלנו לתת את חיסון השתי טיפות עד גיל שנה וחצי".

על ההשלכות ותופעות הלוואי של החיסון, אומרת קושא כי "אין שום השלכות, למעט תופעות מינוריות כמו אחרי כל חיסון. צריך רק להקפיד שלא לתת את חיסון הטיפות למי שלא קיבל את החיסון בזריקה. לכן כשבאים להתחסן בודקים בפנקס החיסונים אם קיבל את החיסון בזריקה, ואם לא קיבל אותו הזריקה ניתנת וחודש אחרי הוא מקבל את הטיפות".

עוד מדגישה קושא בדבריה כי "בנוסף אפשר להתגונן על ידי רחיצת ידיים בסבון במשך עשרים שניות, בעיקר אחרי יציאה משירותים ומגע עם אוכל והחלפת טיטולי תינוקות והקפדה על כללי הגיינה".

מגיל 18 אין צורך להתחסן, כך החליט משרד הבריאות, מעירה קושא. המעוניינים לבדוק את פנקס החיסונים כדי לוודא אם התחסנו או לא, צריכים לוודא ברישומי הפנקס שקיבלו את החיסון המחומש נגד דיפטריה, טטנוס, שעלת ועוד.

עוד שאלנו את קושא אם קיימת תחושה שהאמון במערכת המחסנת נפגם בעקבות קונספירציות הקורונה. "פייק ניוז קיים לצערי", היא משיבה ומציינת כי "לגבי פוליו עוד לא חוויתי, אבל מתנגדי פוליו היו וקיימים ולשמחתי הם מעטים. הרוב הנאור מבין שמגפות מנצחים בעזרת חיסונים".