אברימי רוט עם המקהלה בניצוחו של אופיר סובול
אברימי רוט עם המקהלה בניצוחו של אופיר סובולצילום: דוברות העירייה

עיריית פתח תקווה ערכה היום (שלישי) טקס הנצחה לד"ר מרדכי סובול ז"ל – "מחייה החזנות", שהיה גם תושב פתח תקווה.

העירייה החליטה כי המרכז הקהילתי "ניגונים" ברחוב שמואל הנגיד 5 יישא מעתה את שמו של ד"ר סובול ז"ל.

מרדכי סובול ז"ל (2018-1951) היה חזן, מלחין ומעבד אשר שימש כמנהל מוזיקלי ומנצח במקהלת "יובל" - האנסמבל הישראלי לחזנות ומוזיקה יהודית.

ד"ר סובול החייה את עולם החזנות, שברובו נכחד בשואת אירופה, שיחזר עשרות יצירות שנכחדו, והביאן לכתב לטובת הכלל. סובול עיבד מאות שירים ויצירות חזנות למקהלה ולתזמורת סימפונית, ניצח והקליט אותם כדי לשמרם במלוא הדרם, הפיק וניצח במאות שבתות חזנות וקונצרטים בבתי כנסת ובאולמות קונצרטים בארץ ובעולם.

בנוסף, ד"ר סובול שימש כמנהל מוזיקלי בבית הספר לחזנות בפתח תקווה. סובול לימד וחינך דור חדש של חזנים, שפעילים כיום בארץ ובעולם.

ראש העיר רמי גרינברג: "עם כניסתי לתפקיד אני פועל להנצחת אישים וקהילות אשר תרמו רבות לעיר ולתושביה. בנוסף, אנחנו מוקירים תודה לאישים החשובים שעיצבו את דמותה של העיר והעם בכלל, ובתוכם גם ד"ר מרדכי סובול ז"ל, אשר החייה את עולם החזנות והביא אותו לקדמת הבמה התרבותית.

"מאחורי היצירות הרבות, קיימת היסטוריה ענפה וסיפורי מורשת מטלטלים, שבאו לידי ביטוי בפעילות של ד"ר סובול. עיריית פתח תקוה תמשיך להוקיר את זכרם ומורשתם של האישים החשובים אשר עיצבו את דמותה של העיר והמדינה בכלל", כך גרינברג.

נפרדים מענק החזנות מרדכי סובול