יונתן רזאל
יונתן רזאל צילום: איה זך

המשפט "גר הייתי בארץ נוכריה עכשיו אני בבית" מהשיר 'מהגר' של יונתן רזאך מקבל משמעות מצמררת ומשדר מסר של תקווה בימים בהם מיליונים מוצאים את עצמם מהגרים בעל כורחם.

לרגל ימי ספירת העומר, מוציא יונתן רזאל ביצוע מיוחד לסינגל האחרון שלו 'מהגר' בגרסה ווקאלית המותאמת לימים בהפקה מוזיקלית משותפת שלו יחד עם איתי צוק.

"בידים חשופות וקול בלבד ניגשנו להקליט את הגרסה הזו לשיר ׳מהגר׳" מספר רזאל, "ודווקא במקום המינימאלי הזה שמעורבת בו תחושת הצער של ימים אלו, מצאנו את עצמנו איתי צוק ואני עפים למחוזות חדשים. זה באמת לא "לכתחילה" אך הופתענו בעצמנו ממה שאפשר להפיק מפה האדם ללא שימוש בכלי".

"אז יש פה שילוב של חדוות יצירה, אך גם זיכרון לימים הללו שאנחנו לא יכולים לנגן ב"פול ווליום" כי לא כיבדנו, לא מכבדים מספיק, אחד את השני. אולי תחושת החיסרון הזו בצליל תרכך קצת את הלב? הלוואי."

"במשך זמן רב, בכל פעם שניסיתי להלחין או לכתוב, חזרו אליי צמד המילים "כמו מהגר"" סיפר רזאל כשהסינגל יצא, "המהות של "מהגר" היא רב ממדית, הרבה יותר ממילה ויותר מצב תודעתי קיומי".

"אולי כי הוא נולד בארה"ב וגדל בארץ, אולי כי הוא מתמרן את חייו בין העולם החרדי לבין הסביבה החילונית, ואולי כי כולנו דור ראשון שני או שלישי של מהגרים בארץ הזאת, אך המהגר של יונתן לא מוותר ובוחר לראות את האופטימיות, את האור ואת האמת.