מפגינים של האחים המוסלמים
מפגינים של האחים המוסלמים צילום: iStock

בזמן שבישראל נציגי תנועת 'האחים המוסלמים' שמיוצגת בישראל על ידי מפלגת רע"ם מכהנים כחברים מן המנין בממשלה, במצרים השכנה, כמו ברוב מדינות ערב ובחלק ממדינות המערב, חברי התנועה מוגדרים כחברים בארגון טרור, ונשלחים לתקופות מאסר ממושכות.

אתמול דיווח העיתון המצרי 'אל מסרי אל יום', כי בית המשפט החוקתי של מצרים החליט לכלול את שמותיהם של 22 אישים וחברות נוספים, ברשימת הטרור הממשלתית, על רקע הקשרים שלהם עם תנועת 'האחים המוסלמים'.

תנועת 'האחים המוסלמים' הוגדרה כארגון טרור במצרים עוד בתקופת כהונתו של הנשיא חוסני מובארק. לאחר הדחתו של מובארק בוטלה הגדרתה של התנועה כארגון טרור, והמועמד מטעמה, מוחמד מורסי, אף נבחר לכהן כנשיא מצרים לאחר מובארק.

מורסי ניהל מסע נרחב של טיהור מוסדות השלטון מאנשי מובארק ומינויים המוניים של אנשי 'האחים המוסלמים', ובכך עוררעלעצמוזעםאדיר במצרים, שנוצל על ידי ראש המועצה הצבאית דאז, עבד אל פאתח א־סיסי, כדי להוביל הפיכה נגד מורסי לאחר מחאה אזרחית ממושכת נגדו.

א־סיסי ואנשיו שבו והגדירו את תנועת 'האחים המוסלמים' כארגון טרור לכל דבר וענין, ובחמש השנים האחרונות כל בכירי הארגון ופעיליו מוחזקים במתקני כליאה במצרים.

גם בסעודיה, בירדן, במדינות המפרץ ובאיראן מוגדרת תנועת האחים המוסלמים כארגון טרור, רק בשתי מדינות התנועה נהנית מתמיכה: טורקיה וקטאר.