מיגרנה
מיגרנה צילום: FREEPIK

אחד מהכאבים הקשים שאנשים רבים סובלים מהם והם לק מהפניות אל הרופאים הם כאבי ראש. כאבי ראש נגרמים ממגוון רחב של סיבות אחת הסיבות היא מיגרנה.

מאמר זה יעסוק כולו בנושא זה כמובן לא כל כאב ראש הוא מיגרנה ולכן חשוב מאד לשים לב לתסמינים שונים המבדילים בינה לבין כאב ראש שהוא לא כזה.

מאמר זה ימנה את הסוגים השונים של מיגרנה, יסביר מהי מיגרנה ומהם הטיפולים המקובלים ברפואה המודרנית לטיפול בכאבי הראש. מאמר זה מטרתו לגרום לכל אדם הסובל מכאב ראש להבין כי יש כאב ראש שהוא שונה מכאבי ראש אחרים המכונה מיגרנה.

מהי מיגרנה?

מיגרנה המכונה בעברית צלחת היא כאב ראש כרוני המתבטא בדרך כלל בצידי הרקות מדובר כאב ראש חזק אד שלעיתים מלווה גם בבחילת ובהקאות. כמו כן הסובלים ממיגרנה מדווחים על רגישות לאור ולרעש למרות שעדיין לא קיים טיפול שיכול לטפל במיגרנה לגמרי. קיימות תרופות רבות שיכולות להקל על התסמינים רבים מדווחים על סימנים שמאותתים להם שהם לפני התקף נוסף של מיגרנה כמו: הבזקי אור או עקצוץ בכפות רגליים או בידיים.

מי מועד לסבול מיגרנה?

חקרים רבים מראים כי שכיחות המיגרנה עולה בנשים ולא בגברים אמנם אכן יש גברים שסובלים אף הם ממיגרנה אבל פחות.

שני סוגים של מיגרנות

מיגרנה קלאסית – זוהי מיגרנה המופיעה עם סימנים של אאורה

מיגרנה שנייה – מיגרנה שמופיעה ללא סימנים של אאורה רגישות לאור לרעש וסימנים נספים אחרים.

מהם הסימנים למיגרנה עם אאורה

חולים הסובלים מהתקפים חוזרים ונשנים של מיגרנה עם אאורה מדווחים כי במהלך ההתקף הם אינם רואים טוב, רואים כפול, קשה להם לדבר הם מרגישים חולשה לעיתים יש גם בחילות והקאות כמו כן רבים מדווחים על רגישות לאור ולכך שהם רואים מולם הבזקי אור או נקודות שחורות. רבים מאד מעדיפים לשכב בחדר חשוף ושקט אך להפסקת התסמינים . התסמינים יכולים להימשך בין שעות לימים.

השלבים בהתפתחות מיגרנה

ניתן למנות 5 שלבים בהתפתחות מיגרנה לא תמיד כל הסובלים יעברו אותם:

  • השלב המקדים : חלק מהאנשים יחוו סימנים מקדימים המעדים על התפתחות מיגרנה בחילות חוסר תאבון ירידה ברמת האנרגיה וכאבים שונים בגוף.
  • שלב אאורה: חשוב לציין שלאט כולם חווים שלב זה הוא מבטא בהבזקי אור ראיה כפולה, ראיה כמו דרך מראה שבורה שלב זה נמשך בין 15 דקות לשעה.
  • שלב כאב הראש: שלב זה מאפיין בכאב ראש חזק ופועם צידי הראש לב זה יכול להימשך בין 4 שעות ל 72 שעות בשלב זה החולים נמצאים בחדר חשוך.
  • הפסקת כאב הראש: בשלב זה כאב הראש נפסק
  • שלב ההחלמה: לעיתים רבים מרגישים חולשה ותשישות לאחר התקף מיגרנה.