טיסה מיוחדת
טיסה מיוחדת צילום: דן גוטו, הקרן לידידות

11 ניצולי שואה שנמלטו מאוקראינה נחתו בישראל היום (רביעי) בטיסה מיוחדת של הקרן לידידות, ערב יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

הניצולים עלו לישראל בטיסה מקישינב שבמולדובה ועליה היו כמאה עולים חדשים שנמלטו מאוקראינה.

בין העולים היה גם ולרי קנייבסקי בן ה-84 שנמלט מחרקוב ועולה לארץ עם אשתו ובנו. כשהיה בן 3, פרצה מלחמת העולם השנייה.

הוריו עזבו את חרקוב ברכבת משא תחת הפצצות אל צפון רוסיה שם סבלו בתנאים קשים ללא חימום בקור המקפיא: "לא הייתה לי ילדות רגילה. לא היו צעצועים ורוב הזמן הייתי מסתובב עם תחושת רעב. מכיוון שידעו שאנחנו יהודים, בפגתי הרבה קללות כילד".

בגילו, ולרי לא האמין שייאלץ לחוות מלחמה כזו שוב. "המלחמה עם רוסיה תפסה אותנו בהפתעה. העיר שלנו נהרסה. חיינו בתחושה של פחד עם הפצצות ללא הפסקה. בני בן 42 ולא קיבל במשך זמן רב אישור לעזוב עקב החוק באוקראינה שהכריח גברים עד גיל 60 להישאר. רק כעבור חודשיים מהגשת בקשה לוועדה רפואית קיבל אישור לצאת מאוקראינה".

לדבריו, "זאת הפעם השנייה שאני עוזב את חרקיב. בגילי לא האמנתי שאגיע לישראל ובטח שזה יקרה בצורה כזאת. הבן שלי תכנן לנסוע לישראל והתחיל בתהליך לאשרת עלייה עוד לפני שהתחילה המלחמה. אני חשבתי שניסע לבקר אותו בישראל, אבל לא דמיינתי שאני בעצמי אעבור לגור בה".

אינה קרטשובה בת ה-86 עלתה לארץ יחד עם בתה. "הייתי בת 5 כשגרנו ליד קייב ומלחמת העולם השנייה פרצה. אבא שלי גויס ביום השני למלחמה. אחיות של אמי שנסעו לכפר קטן ליד קייב נורו למוות ברחוב. כל המשפחה נהרגה", מספרת אינה ומשתפת כיצד אמה סיפרה בעבר איך שמעה אחרים אומרים:'"תראו את יהודונים האלה, מגיע להם'. אינה ברחה עם אמה עד לקזחסטן ומשם חזרו לקייב לאחר שהעיר שוחררה. אב המשפחה מעולם לא חזר מהחזית. הוא נהרג בדצמבר 1941.

לאחר שעבדה כמורה בקירגיזסטן, חזרה להתגורר בשנים האחרונות בקייב. "כשהחלה המלחמה בסוף פברואר, שמענו פיצוצים עזים. בטלוויזיה הודיעו שכדאי לאסוף את המסמכים ולהיות מוכנים לעזוב. ביום הראשון למלחמה החלטנו לעזוב את קייב ונסענו לבית של קרובי משפחה באזור צ'רקסי. גם שם היו הפצצות. בסופו של דבר הבנו שאין טעם להישאר ושצריך לעזוב לישראל".

אינה, שתתגורר ביחד עם בתה בנוף הגליל, מסכמת: "אני מרגישה נורא שבגילי צריכה לברוח שוב. במלחמת העולם השנייה הייתי רק ילדה חסרת אונים. עכשיו בגיל 85 אני שוב חסרת אונים ונאלצת לברוח".

שרת העליה והקליטה, פנינה תמנו שטה אמרה: "יש לנו זכות וחובה לאומית ומחוייבות ממשלתית לדאוג לניצולי השואה, להוות להם בית חם ומוגן בישראל, ולסייע להם בכל צורכיהם. בחודשיים האחרונים פגשתי ניצולי שואה רבים שברחו שוב ממלחמה קשה ובגילם המופלג נאלצו לחצות יבשות, לנוס על נפשם מפני סכנת חיים בסיוע רב של מדינת ישראל וארגוני העלייה. אני רואה בחילוצם והעלאתם ארצה משימה לאומית ראשונה במעלה וכמו כן זכות ענקית לקבלם בחום ובאהבה".

נשיאת הקרן לידידות, יעל אקשטיין הוסיפה, "אני גאה על הזכות שיש לנו להעניק לאנשים היקרים הללו, שבפעם השנייה בחייהם עמדו בפני סכנת השמדה, את סגירת המעגל שאפשרה להם להגיע הביתה – לישראל. מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, סייענו לצד שותפינו בהעלאתם של אלפי יהודים לארץ. הגעתם של הניצולים בערב יום הזיכרון לשואה מסמלת יותר מהכל את מהות הציונות והערבות ההדדית בעם היהודי. אני מודה לאנשים המסורים בשטח שמסייעים כל העת במשימה החשובה שלקחנו על עצמנו".

מאז פרוץ המלחמה באוקראינה, מסייעת הקרן לידידות כל העת בפינוי יהודים מבתיהם, אספקת מזון תרופות וציוד הכרחי, הקמת קו תמיכה וסיוע ועוד. תכנית החירום של הקרן לידידות לקהילות היהודיות באוקראינה כללה עד כה מענקי חירום בסכום מצטבר של 6.5 מיליון דולר למספר ארגונים הפועלים לסיוע בשטח. מענק החירום האחרון לקראת פסח עמד על 2.5 מיליון דולר. מענקי החירום הצטרפו למענק השנתי שמעניקה הקרן בגובה של כ-8 מיליון דולר. במהלך כל ימי הלחימה נמצאת הקרן לידידות בקשר הדוק עם נציגי הקרן בגבולות אוקראינה ועם נציגי ארגוני הסיוע בשטח, המעבירים את הדיווחים והצרכים בזמן אמת ובהתאם לדיווחים שולחים את הסיוע המיידי הנדרש.

הקרן לידידות מסייעת בהעלאתם של אלפי יהודים מאוקראינה לישראל דרך מדינות שכנות במסגרת מבצע משותף עם משרד העלייה והקליטה והסוכנות היהודית ותורמים וידידים אוהבי ישראל מרחבי העולם. מאז תחילת המלחמה, מפעילה הקרן לידידות בשיתוף הג'וינט, חב"ד והקהילה היהודית בקישינב מערך בתי מחסה במולדובה אליו הגיעו אלפי פליטים יהודים שנמלטו מאזורי הקרבות ומתוכם עלו לישראל קרוב ל-3,000 עולים חדשים. בנוסף, בשיתוף ארגון "לתת" וארגון הג'וינט ואיגוד הקהילות (חב"ד) מטיסה הקרן לאוקראינה בכל שבוע סיוע חירום הומניטרי לקהילות היהודיות ולפליטי המלחמה הכולל פריטי מזון, ציוד חימום, מוצרי היגיינה ותרופות.