עולים להר הבית
עולים להר הבית שלו שלום/TPS

ירדן הגישה לארצות הברית מסמך שבו מציגה מנהלת הווקף בירדן שורה ארוכה של תביעות מפליגות לגבי ההסדרים סביב הר הבית.

התביעה המרכזית היא לחדש את מה שהם מכנים "הסטטוס-קוו ההיסטורי", שלטענתם מחייב העברת האחריות על הר הבית, לרבות בתחום הביטחוני, ובאשר לביקורי לא-מוסלמים, לידי הווקף.

לפי הדיווח בחדשות 12, הירדנים דורשים את הפקדת הסמכות לאשר ביקורי לא-מוסלמים, באופן בלעדי, בידי הווקף, ולחייב הגשת בקשה מוקדמת בכתב.

עוד נכתב במסמך כי "אין להציב כוחות חמושים ברחבת אל-אקצא (קרי: המשטרה) ויש להשאיר את האחריות הביטחונית לווקף".

הירדנים דורשים כי "הווקף לבדו יחזיק בסמכות לארגן את הכניסות למסגד של לא-מוסלמים, לרבות הקפדה על לבושם, מניעת הכנסת עזרי תפילה ועוד. הווקף לבדו יקבע את מסלולי הביקורים ואת משך הזמן שלהם, כמו גם את גודל הקבוצה - לא יותר מחמישה אנשים, ואת מסלול הסיור - 150 מטרים לכל כיוון".

יו"ר מפלגת הציונות הדתית ח"כ בצלאל סמוטריץ׳ אמר בתגובה למסמך הדרישות הירדני: "מנסור עבאס נוסע לירדן ומיד לאחר מכן הירדנים מגישים מסמך דרישות הזוי לאמריקאים בנושא הר הבית. לא מדובר על מסמך דרישות ירדני אלא על מסמך דרישות של מנסור עבאס לממשלת ישראל ובנט מבין זאת היטב".

לדברי סמוטריץ', "המשך קיום הממשלה תלוי כרגיל בגחמותיו המסוכנות של מנסור עבאס. כל יום שהממשלה הזו קיימת מהווה סכנה למדינת ישראל. הבשורות הטובות הן שימיה של ממשלת השמאל הרעה הזו ספורים".