אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מטוס חברת התעופה הלאומית של מצרים, איג'יפטאייר, התרסק בשנת 2016 וגרם למותם של 66 נוסעים לאחר שהטייס החליט להצית לעצמו סיגריה.

מומחי תעופה שחקרו את ההתרסקות הקטלנית הודיעו כי הסיבה להתרסקות הייתה סיגריה בוערת בתא הטייס, שהתלקחה בעקבות דליפת חמצן ממסכות החירום וגרמה לשריפה במטוס.

מטוס איג'יפטאייר מסוג איירבוס 320 עשה את דרכו מפריז לקהיר כאשר עליו 66 נוסעים. שעה וחצי לאחר ההמראה החל המטוס לצלול עד שהתרסק למי הים התיכון. החוקרים טוענים כי הטייס או טייס המשנה החליטו לעשן כאשר המטוס היה בגובה 37 אלף רגל, אלא שכתוצאה מדליפת חמצן במסכה של טייס המשנה, החלה האש לבעור בתא הטייס והביאה לתוצאה הטרגית.

החוקרים גם טענו כי העישון בתא הטייס היה נוהג מקובל וחברת התעופה הלאומית של מצרים לא אסרה על הטייסים לעשן במהלך הטיסה.

ארגון התעופה האזרחית הבינלאומי דחק בחברות התעופה בעולם לאסור לחלוטין על הטייסים לעשן במהלך הטיסה, אולם לא כל חברות התעופה נענו לדרישה.

העיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה", שדיווח על תוצאות החקירה, טוען גם כי הטייסים המצריים התלוננו על עייפות זמן קצר לפני שיצאו לטיסה שיצאה בשעה 23:00 משדה התעופה בפריז.

תחילה טענו הרשויות במצרים כי המטוס הופל כתוצאה ממעשה טרור, אולם דו"ח החקירה המשתרע על פני 134 עמודים קובע כי הסיגריה שהצית לעצמו הטייס או טייס המשנה, בשילוב החמצן שדלף מהמסכות, הביאו לתוצאה הטרגית ולמותם של 66 הנוסעים שהיו על המטוס.