יעקב חגואל
יעקב חגואלצילום: חיים טוויטו

אתר ערוץ 7 ועיתון 'בשבע' מרחיבים את כנס ירושלים לצפון אמריקה ויערכו את הכנס לראשונה בניו יורק, ב-22 במאי.

הכנס המתקיים מדי שנה בירושלים, בוחן את הנושאים הבוערים של סדר היום הלאומי והציבורי במדינת ישראל.

"הפעם המטרה שלנו היא לקרב את הקהילה היהודית ותומכי ישראל כדי להעמיק את מערכת היחסים בין ישראל לתפוצות", אומר יו"ר העיתון בשבע דודו סעדה. "אנחנו רוצים לעורר דיון בסוגיית יחסי ישראל-יהדות ארה"ב, זהות יהודית ולהגביר את המודעות לגבי האנטישמיות הגואה".

הכנס יורכב מפאנלים עם מספר חברים ומראיונות אישיים עם בכירים ישראלים ואמריקניים - ביניהם שר השיכון וירושלים זאב אלקין, שרת הקליטה פנינה תמנו-שאטה, שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן, הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק אסף זמיר, מנכ"ל ועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים ויליאם דארוף ומנכ"ל פדרציית ניו יורק אריק גולדשטיין.

שני ארגונים משפיעים שיקחו חלק בוועידה הם ההסתדרות הציונית העולמית והסוכנות היהודית, אותם מוביל יעקב חגואל, המכהן כיו"ר הסוכנות בפועל.

האתגר המרכזי עימו התמודד חגואל בחודשים האחרונים היה עליית הפליטים מאוקראינה. "הסוכנות היהודית ממשיכה לעמוד בחזית למען עם ישראל בכלל ולמען יהדות אוקראינה בפרט. יחד עם גופים אחרים אנחנו מסייעים לחילוץ היהודים ולייעול תהליך העלייה והקליטה כדי להקל על האלפים שמבקשים לנצל את ההזדמנות ולקבוע את מקום מושבים בישראל".

חגואל גאה בשיתוף הפעולה יוצא הדופן בין כל הארגונים הפועלים יחד עם הסוכנות - ביניהם הג'וינט, חב"ד, איחוד הצלה וארגונים יהודיים אחרים המבקשים לסייע לפליטים. "אנשי הצוות הבכירים שלנו נמצאים בשטח בכל זמן נתון. כל צוות ההנהלה משתתף בהערכות מצב פעמיים ביום. אין יום שלא נשלחות קבוצות סיוע ישראליות למדינות השכנות לאוקראינה ומטוסים מביאים בחזרה עולים חדשים".

המצב החדש מביא גם לאיחודי משפחות מרגשים. "זה אתגר שמעולם לא חווינו בשנות ה-90 או בשום מבצע עלייה אחר. זה כנראה אחד החסמים הגדולים ביותר להגירה. משפחה שבעלה או בנה לא עזבו אולי תרצו להמתין באחת המדינות בינתיים עד שיקירם יצטרף. עם זאת, במקרה של הפסקת אש משפחות עשויות להחליט שלא לעלות לישראל אחרי שיתאחדו".

"האתגר הגדול נמצא בידיים של אזרחי ישראל. אם ניצור את הקליטה הטובה ביותר, אם נספק פרנסה וחינוך טוב לילדים, יש סיכוי טוב שהמשפחה תשתקע בישראל ולא תרצה לעזוב אותה", מוסיף חגואל.

חגואל אומר שהמטרה המרכזית היא להביא את הפליטים היהודים לישראל. "המשימה של הסוכנות היהודית היא להביא יהודים לארץ ואנחנו מנסים לסייע בכל דרך, אבל הההחלטה היא שלהם. יש למשל קהילה יהודית גדולה הגרמניה שקולטת פליטים מאוקראינה ומסייעת להם בגבולות. זה הגיוני ועם ישראל רוצה לעזור בכל מקום".

נושא העלייה יעלה לדיון בפאנל שיעסוק בנושא העלייה והקליטה בישראל לצד ראיונות עם שרת הקליטה ומנכ"ל נפש בנפש - הרב יהושע פס.

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים

--