הדסה חן, מגישת התכנית Real Talk בערוץ 7 שוחחה עם הרב ישראל מאיר לאו באיטליה בסוף חג הפסח לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

הרב לאו מזהיר מפני השוואות שעורכים אנשים שונים ויוצרות זילות לשואה. "צריך מאוד להיזהר לא לקשר את מה שקורה היום עם מה שאני עברתי. אין שום דימיון או קשר בין השואה לטרגדיה הנוראית של העם באוקראינה".

"אני לא אוהב שמשתמשים במילה שואה לכל עניין. כשיש פיחות בשער השקל אומרים 'שואה כלכלית'. כשחברת כנסת יוצאת מהקואליציה והופכת את המצב לשיוויון 60-60 כתבו באיזשהו מקום 'שואה פוליטית'. אם הגברת סילמן תהיה בקואליציה או באופוזיציה זה דומה לרצח של שישה מיליון יהודים? שואה היתה רק אחת ואני מאמין ומתפלל ומקווה שלא תהיה נוספת", מוסיף הרב.

הוא מביע צער על כך שלא הרבה השתנה מבחינת התנהלות העולם כלפי מלחמות. "העולם שתק אז ושותק במידה רבה גם היום. מוכנים להתנדב, לשלוח תרופות ורופאים, אבל פה זה נגמר. האמריקנים לא הצטרפו לבנות הברית להילחם בנאצים, הם לא נקפו אצבע עד סוף המלחמה וגם היום זה קורה באותה צורה".

הנחמה שלו היא התפתחות הדורות הבאים. "כשרואים ילדים בדור שני ושלישי שבאים לעולם זו שמחה גדולה בתקווה שיראו תמיד עולם יותר טוב מזה שראינו. ברוך השם נגאלנו, זכינו להקמת מדינה עצמאית, לא בשביל שנהיה במצבים של פעם אלא שנחיה בשלום, בביטחון ובגאולה שלמה במהרה בימינו".