ליאון בקרקוב
ליאון בקרקוב דוברות

משלחת עיריית ירושלים סיירה היום (ד') ברובע היהודי בקזימיש ובגטו קרקוב.

המשלחת ביקרה מיד לאחר נחיתתה בפולין ברובע היהודי בקרקוב, שם נותרו בתי הכנסת וסימני מזוזות שנעקרו, עדות אילמת ליהדות קרקוב שהתקיימה בעיר כ-800 שנה ורובה נספתה בשואה.

משם המשיכה המשלחת למקום בו היה ממוקם גטו קרקוב, שם שמעה מהמדריכים את סיפור השמדתה של יהדות קרקוב ואת סיפורם מעורר ההשראה של גיבורי המרד, שהעזו לעמוד מול הצורר הנאצי.

בין השאר, ביקרה המשלחת בבית הכנסת הרמ"א (רבי משה איסרליש), שנבנה ע"י אביו ישראל איסרליש. הרמ"א, שנחשב לגדול הפוסקים ביהדות אשכנז, התפלל בבית הכנסת הזה, עת היה רבה הראשי של קרקוב.

המשלחת ביקרה גם ברחוב ז׳וופינקה 13, שם נחשפה לדירת המסתור ששימשה את המחתרת היהודית בקרקוב. באותה דירה נרקם רעיון המרד, ובה נשבעו המורדים היהודים אמונים למחתרת ולעם ישראל.

למשלחת הצטרף גם אביו של ראש העיר, שלום ליאון, יליד העיר סלוניקי ביוון, אשר כל משפחתו (מצד אביו) נספתה באושוויץ. שלום הספיק לעלות עם הוריו לארץ, לפני המאורעות, וכך ניצלו חייו.

זאת נסיעת הבכורה של משלחת ירושלים, מטעם עיריית ירושלים, למצעד החיים, וזאת לאחר שהוזמנה על ידי מארגני המצעד.

מחר המשלחת תצעד במצעד החיים, שייצא ממחנה ההשמדה אושוויץ ויסתיים במחנה בירקנאו.

ראש העיר ירושלים משה ליאון: "אני גאה ונרגש לפתוח מסורת של הובלת 'משלחת ירושלים' למצעד החיים. ירושלים, בירת ישראל, ואני העומד בראשה, מצדיעים לניצולי השואה ולעולם נזכור ולא נשכח את קורבנותיה. כמיהתם לציון וחזונם להקמת מדינה יהודית, הם שהובילו לכך שנוכל לעמוד פה היום ולחלוק להם את הכבוד הראוי להם. מדינת ישראל וירושלים בירתה הנצחית, הן הערובה לביטחונם של כל היהודים ברחבי העולם".