ניר אורבך ואביגדור ליברמן
ניר אורבך ואביגדור ליברמן צילום: דוברות

על רקע הסיכום בין שר האוצר ליברמן לח"כ ניר אורבך על דחיית רפורמת המעונות בשנה נוספת - עד סוף 2023 - הודיעה היום על כך המדינה באופן רשמי לבית המשפט העליון.

תשובתה של המדינה ניתנה בתגובה לעתירה שהוגשה על ידי ארגון 'אמת ליעקב' באמצעות עוה"ד זלמן בלאק נגד אפלייתם של לומדי רבנות ודיינות.

כזכור, במסגרת הניסיון לקצץ לאברכים, נקבע כי רק מי שנמצאים בלימודים מוכווני תעסוקה יזכו לסבסוד למעונות היום לילדיהם.

בנוסף, נקבעו קריטריונים לילדי אברכים הלומדים במסלולי רבנות ודיינות, במסגרתם ההורים נדרשים להוכיח הצלחה במבחן נקודתי, וזאת, בניגוד לכל שאר לימודי המקצועות בהם לא נדרשת הוכחה כזו.

בארגון 'אמת ליעקב', שעתר גם נגד הקיצוץ עצמו, הגישו עתירה נוספת נגד הקריטריונים הללו וטענו כי אין כל הצדקה להבחנה שכזו.

המדינה, בתגובה שהוגשה היום על ידי עוה"ד נטע אורן ושרון הואש-איגר ממחלקת הבג"צים בפרקליטות, מציינת כי "המשיבים יבקשו לעדכן כי בימים האחרונים התקבלה החלטה על כוונת שר האוצר ושרת הכלכלה לקבוע כי במבחן התמיכה לשנה"ל תשפ"ג, תתווסף ההכרה בלימודים תורניים".

כאמור, זו הפעם הראשונה בו אומרת המדינה במפורש כי הקיצוץ המתוכנן יידחה לפחות לשנה נוספת. עם זאת, בארגון 'אמת ליעקב' מבהירים כי לא יסתפקו בכך, והם דורשים הודעה רשמית של המדינה על כך שהקיצוץ יבוטל בתקציב הקרוב.

עו"ד זלמן בלאק המייצג את הארגון מסר: "אני שמח שהמדינה מבינה – גם אם באיחור – שקיצוץ הסבסוד רק יפגע באלפי נשים חרדיות העובדות לפרנסתן. אנחנו נמשיך להיאבק בשם רבבות משפחות חרדיות וילדיהן".