מוזיאון זומו
מוזיאון זומוצילום: מוזיאון זומו

זומו, המוזיאון נייד הראשון בישראל, מגיע ב- 13 במאי לנהריה ויוצר תערוכת ענק בתוך מפעל זוגלובק המיתולוגי שפונה לאחרונה. מקררי הענק וחדרי היצור המרהיבים ששימשו עד לא מזמן לייצור בשר משומר, יהפכו לחללים של אמנות ויופי ויציגו כ-50 עבודות אמנות חדשות ומבוססות קהילה שנוצרו במיוחד עבור זומו על ידי מיטב אמני ישראל ואמנים אורחים מחו"ל.

התערוכה מפעל חיים, התערוכה לאמנות עכשווית הגדולה ביותר המציגה באותה התקופה בישראל, הופכת את המפעל הריק והנטוש, שהפך לאחד הסמלים המזוהים והמוכרים ביותר של נהריה, למפעל אמנות חיוני ושוקק חיים שיארח את קהל חובבי התרבות והאמנות מכל רחבי הארץ.

המפעל ההיסטורי, כמו גם העיר המארחת שיוצאת מתרדמת וחווה רנסנס תרבותי וכלכלי, מהווים את ההשראה לעבודות האמנות שנוצרו במיוחד לזומו נהריה. המתח והניגודיות שבין התיעוש, המכניקה והפונקציונליות של המפעל לבין היצירתיות, השחרור והחופש שבאמנות מודגשים ומונכחים בחללים העצומים שעליהם מתפרשת התערוכה.

בין העבודות שנוצרו במיוחד לזומו נהריה אפשר למצוא את עבודתה של רחלי שרפשטיין, שהופכת זיכרונות וחפצים נהריינים לנקניקים צבעוניים וססגוניים במיוחד, את מיצב הבטון של סאהר מיעארי (שקרובי משפחתו עבדו בזוגלובק שנים ארוכות) שמוציא את הקרביים של המפעל למרחב הציבורי ואת התצלומים של דיוי בראל שיוצר קולאז'ים פנטסטיים המשלבים את נופי נהריה עם נופים מרהיבים מכל העולם.

השנה זומו הופך בינלאומי! ומארח לראשונה אמנים מחו"ל שיגיעו לנהריה כדי ליצור עבודה מבוססת עיר במיוחד לתערוכה. מריאן וילייר מצרפת מתעניינת בשעת הזהב של תושבי נהריה. "שעת הזהב" . מונח הלקוח משדה הצילום ומתייחס לשעה הראשונה לפני הזריחה ולשעה האחרונה לפני השקיעה, שבהן השמש נמוכה בשמיים ומספקת אור רך ומפוזר שהופך את הצילום לנעים יותר.

וילייר ביקשה מתושבים בגילאים שונים להסתכל אחורה על מפעל חייהם ולבחור את ה-רגע הרך והנעים ביותר שחוו עד כה.

מישל פגל מגרמניה תאסוף את הסילואטים של המתרחצים בחופי העיר ותהפוך אותם בהדפסת צינוטאיפ לכתמים עזים של כחול עמוק ויפה על מגבות או סדיני בד.

במקביל לתערוכת הענק יתקיימו במתחם מדי יום אירועי תרבות מגוונים: מופעי מוזיקה, הצגות לילדים, מופעי מחול, הרצאות אורח וסדנאות לכל המשפחה. הכניסה לתערוכה ולכל האירועים ללא תשלום!

זומו הוא מוזיאון אמנות מבוסס קהילות שנודד ברחבי ישראל ומציג תערוכות ענק מתחלפות שנובעות מתוך העיר המארחת ובשיתוף פעולה מלא עם הקהילות המארחות. עד כה זומו ביקר בירוחם, ערד, חצור הגלילית, קרית ים ולוד והתחנה הבאה אחרי נהריה היא שכונת יפו ד'.

זומו הוא יוזמה אזרחית-פרטית פורצת דרך, המובלת על ידי קבוצת יוצרים, אוצרים, אמנים, אנשי חינוך ומפיקים עצמאיים שהחליטו לקחת אחריות וליצור, לאצור ולהציב בכל רחבי ישראל והעולם ספסלי שיח יצירתיים.

את זומו מפעילה עמותה פרטית ללא מטרות רווח והוא יוצא לדרך בזכות תמיכתם הנדיבה של מפעל הפיס, הקרן המשפחתית ע"ש תד אריסון, קרן עזריאלי, קרן ביחד, שגרירות ארצות הברית ועוד שורה של תורמים ותומכים פרטיים.

זומו נהריה מתאפשר בזכות שיתוף פעולה חד פעמי ויוצא דופן בין עיריית נהריה, שפתחה לו את הדלת ואת הלב בעיר, קבוצת הנדל"ן ריאליטי, שרכשה את שטח המפעל ומארחת אותו בנדיבות במסגרת שימושי הביניים של מחלקת האימפקט ותנועת תרבות נהריה, שבונה יחד עם צוות זומו את הקשר עם הקהילה המקומית ואת התוכנית הציבורית והחינוכית של המוזיאון.

זומו נהריה שדרות הגעתון 8, נהריה. הכניסה חופשית.