ראובן לחץ על הכפתור שהפעיל את צפירת הזיכרון דובר צה"ל

הצפירה הארצית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה הופעלה היום (ה') על ידי שורד השואה, תא"ל (מיל') ראובן איל ונכדתו, טוראי שני אייל, המשרתת כמפעילת התרעה בפיקוד העורף.

ראובן איל נולד בטרנסילבניה, רומניה בשנת 1935. בשואה, אביו נלקח למחנה עבודה בכפייה. בשנת 1948, עלה בעליית הנוער יחד עם אחיו.

ראובן התגייס לצה"ל בשנת 1953 וסיים את קורס הטיס מספר 18 בשנת 1955. במהלך שנותיו בצה"ל ביצע מספר תפקידים בחיל האוויר, ביניהם, ראש ענף מחקר נשק אויב, ראש מחלקת מחקר מודיעין, מפקד בסיס שדה דב ועוד. כמו כן, שירת כטייס ומפקד במבצע קדש, במלחמת ששת הימים, במלחמת יום הכיפורים ובמלחמת שלום הגליל. תפקידו האחרון היה ראש להק מודיעין, במהלכו היה מעורב גם במבצע אופרה להשמדת הכור בעיראק.

ראובן איל הגיע הבוקר לחמ"ל ההתרעה של פיקוד העורף, בו משרתת נכדתו, ויחד עמה, לחץ על הכפתור שהשמיע את הצפירה בכל רחבי הארץ.

ראובן ונכדתו
צילום: דובר צה"ל


תא"ל (מיל') ראובן איל: "תקופת השואה, היא אירוע מכונן, שבעקבותיה רבים החליטו לעלות לארץ ישראל, למדינה בה הם מרגישים בטוחים. חשוב לי להעביר לדור הצעיר שעתיד המדינה נתון בידיהם. יש שמחה בליבי לראות את הנכדה שלי, מחזיקה את הלפיד וממשיכה להעביר את התחושה לדורות הבאים, תומכת בקיומה הבטוח של המדינה ומתריעה כנגד איומים על מדינת ישראל. אני גאה בה וביחידה בה היא משרתת, היום היה לי רגע היסטורי, רגע של ניצחון".

מפעילת התרעה בחמ"ל התרעה, טוראי שני אייל: "אני מתגאה בדרך שסבא שלי עבר במהלך חייו ובאדם שהפך להיות. אני נרגשת להפעיל עמו ביום זה, את ההתרעה לזכר מיליוני קורבנות השואה בשם כל תושבי מדינת ישראל. עבורי, זוהי זכות גדולה שמקבלת היום משמעות נוספת בזכות התפקיד בו אני משרתת. זוהי סגירת מעגל וניצחון גדול עבורנו".