ולדימיר פוטין
ולדימיר פוטין צילום: רויטרס

פוטין מאיים ושולח רמז לגבי שימוש אפשרי של רוסיה בטילים בליסטיים ואפילו נשק גרעיני שרוסיה עלולה להשתמש בו נגד מדינות שינסו להתערב במלחמה באוקראינה.

בנאום מול מחוקקים בסנט פטרסבורג הזהיר פוטין את מדינות המערב מפני התערבות במלחמה באוקראינה, ואמר כי אם מדינה אחרת תחליט להתערב, היא תעמוד מול תגובה מיידית ובלתי קונבנציונלית של רוסיה.

"אם מישהו מבחוץ ינסה להתערב באוקראינה וליצור איומים אסטרטגיים על רוסיה, התגובה שלנו תהיה מהירה כברק. יש לנו את כל הכלים להגיב שאף אחד אחר לא יכול להתפאר בהם, ולא נהסס להשתמש בהם במידת הצורך", אמר פוטין.

ההערכה במערב הוא כי פוטין התכוון בדבריו לטילים בליסטיים ואפילו נשק גרעיני, על מנת להרתיע מדינות אחרות מלהתערב בעימות באוקראינה. רק בשבוע שעבר הודיעה רוסיה על ניסוי מוצלח בטיל בליסטי הנחשב לאחד הגדולים וההרסניים בעולם.

גם שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב הזהיר כי "הסכנה למלחמה גרעינית גברה באופן ניכר, עקב משלוחי הנשק שמעבירות מדינות המערב לאוקראינה".

פוטין הוסיף בנאומו כי "כל ההחלטות לגבי סוג התגובה הזו ומה היא תכלול כבר התקבלו", אולם הוא סירב לפרט.

פוטין האשים במהלך נאומו את מדינות המערב כי "הן רצו לחתוך את רוסיה לחתיכות קטנות, לחנוק אותנו כלכלית, ודחפו את אוקראינה לעימות מול רוסיה. החיילים שלנו עצרו עימות גדול שהיה עלול להתפתח בשטח שלנו".