אלוף במילואים עמוס גלעד
אלוף במילואים עמוס גלעדצילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

האלוף (במיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, מתייחס לדרישה הירדנית לשנות את השליטה בהר הבית ולהעבירה לוואקף.

בראיון ב-103FM ביקש גלעד להסתכל על הסיטואציה בצורה אחרת ולא כניסיון לשנות את הסטטוס קוו: "הביטחון הלאומי שלנו במובן הפרקטי הוא בנוי על שני יסודות - עוצמת צה"ל והתבונה שלנו. התבונה קשורה למאמץ אדיר שנושא פירות של שיתוף פעולה אסטרטגי אדיר עם מדינות ערב שלא היה כמותו, ולממלכה של ירדן יש תפקיד אדיר שרוב האזרחים לא מבינים אותו כי הם לא יודעים, כדי לתמצת את זה הייתי אומר שהעומק האסטרטגי של ישראל הוא בין גבול עיראק לירדן".

"אם תסתכלו על כל המפה, יהודה ושומרון, הר הירדן, מזרח ירדן – מרחב אדיר של ביטחון ישראלי שיש לנו שם יתרונות אדירים שמסייעים לביטחון המדינה ושלום אזרחיה בכל המובנים. בתקופה הקודמת, של הממשלה הקודמת אני ראיתי סימנים למשל שלילת המים כל מיני דברים כאלו אבסורדיים כשאתה מכיר את התמונה הביטחונית לכל אורכה", אמר.

לדבריו, "לא צריך לוותר על כל נכסינו. מדובר על כינוס של וועדה בין שתי מדינות ריבוניות. יש הסכם השלום ובהסכם מובטח מעמד מיוחד לירדן. היו פרסומים שאולי היינו חלק מזה ואולי לא לתת זכויות בהר לסעודיה ולמקומות אחרים על חשבון ירדן. היציבות של הממלכה כרוכה ביציבות בהר הבית. אש שעולה בהר הבית מאיימת מיד על ירדן וזה הרקע לכל ההתפרצויות של ראש הממשלה. אתה קודם כל עושה מו"מ, אתה משמר את מה שהובטח להם. אתה לא יכול להוריד את משטרת ישראל משם משום שבלעדיה, שעושה עבודה מאוד קשה ומשלבת הרבה פעמים תבונה, תאר לעצמך יש 200 אלף אנשים על הר וישראל לא נמצאת שם, אף אחד אחר לא שם".