הזוכה בחידון
הזוכה בחידון צילום: מאיר אליפור

עובד דור מישיבת אורות הזורעים ושחר ינון מאולפנת הגולן זכו במקום הראשון בחידון מורשת השואה מטעם המרכז ללימודי השואה במכללה ירושלים.

החידון, בשיתוף הפיקוח על היסטוריה ואזרחות בחמ"ד, התקיים הערב בבית העם במרכז ז'ראר בכר בירושלים, בהשתתפות מאות תלמידים, משפחות המתמודדים, הרב הראשי לירושלים הראשון לציון הרב שלמה עמאר וניצולי שואה.

לשלב הגמר של החידון העפילו 24 תלמידים ותלמידות, מכל הארץ, מתוך 1,100 תלמידים ותלמידות שניגשו לשלבים המוקדמים בחידון.

החידון נערך השנה בנושא "ילדי המסתור", ילדים שנפרדו בתקופת השואה ממשפחותיהם ונמסרו על ידי הוריהם לידיים זרות. הם הוסתרו אצל משפחות לא יהודיות או במנזרים מתוך הבנה כי זהו הסיכוי היחיד להצילם. סיפוריהם של ילדים אלו, כמו גם גבורתם של חסידי אומות העולם שהסתירו את הילדים מאימת הצורר הנאצי, וכן המאמצים הגדולים שנעשו על ידי ניצולי שואה וארגונים שונים להשבת הילדים האלו למשפחותיהם ולעם ישראל לאחר השואה, הם שעמדו בלב ליבו של החידון השנה.

זו הפעם החמישית שהחידון מתקיים לתלמידי כיתות ט'-יב' בחינוך הממלכתי דתי.

בטקס מרגש בסיום החידון קיבלו ניצולי השואה מהתלמידים תעודות הוקרה על פועלם בהנצחת זיכרון מורשת השואה ועל העברת לפיד הזיכרון לדורות הבאים.

דורית טפרברג, מנהלת המרכז ללימודי השואה, סיכמה: "חידון מורשת השואה מתקיים במטרה להעצים את תחושת ההערכה לדור השואה ולניצולים, ליצור תחושת שותפות גורל עימם ולתת מקום של כבוד לזיכרון השואה והתחייה. אנו זוכים לגדול בדור בו עדיין חיים ביננו ניצולים. זוהי זכות וחובה עצומה להכיר את סיפוריהם האישיים, ולהעביר את הדברים גם לדורות הבאים".

הרבנית אסתר פרבשטין, ראש המרכז ללימודי השואה הוסיפה: "אנו מעריכים מאד את בני הנוער שנטלו על עצמם את הלימוד המעמיק של הנושא, מתוך הכרה בחשיבות העמקת הזהות היהודית ובהעברת הזיכרון מדור לדור. הערכתנו גם לראש מנהל החמ"ד ולבתי הספר התיכוניים שהיו שותפים למשימה זו.