מעצר הנאשם עם נחיתתו בארץ
מעצר הנאשם עם נחיתתו בארץ צילום: דוברות המשטרה

משטרת ישראל פענחה את תיק הרצח משנת 2012 בו נרצח בפיצוץ רכב ציון יאנה ז"ל, וניסיון הרצח של אדם נוסף. כתב אישום הוגש הבוקר (שישי) נגד הנאשם.

ראשיתה של החקירה בפיצוץ רכב שאירע בעיר אשקלון באוקטובר 2012, בעקבות מטען חבלה שהונח בתוכו, דבר שהוביל למותו של המנוח ציון יאנה, ופציעתו הקשה של אדם נוסף ששהה עמו ברכב.

חוקרי ימ"ר לכיש שניהלו את החקירה לאורך השנים, הצליחו להתחקות אחר זהותו של הנאשם, ליאור חדד בן ה-36, כמי שמעורב בהפעלת המטען שהתפוצץ ברכב, והוא נמלט זמן קצר לאחר המקרה למרוקו ושהה שם מזה כעשור עד לאחרונה.

חוקרי הימ"ר הצליחו לאסוף ראיות ולבסס את התשתית הראייתית נגד הנאשם, ובתוך כך נרקמה פעילות יוצאת דופן וחוצת יבשות, ע"י המשטרה בליווי פרקליטות מחוז דרום, שבמהלכה הצליחו חוקרי הימ"ר יחד עם שוטרי אגף החקירות והמודיעין של המשטרה ובתיאום עם רשויות הממשל במרוקו, להוביל לגירושו של הנאשם למדינת ישראל, ומעצרו עם נחיתתו בארץ בחודש שעבר.

הנאשם נחקר ע"י ימ"ר לכיש בחשד לעבירות רצח וניסיון רצח, ומעצרו הוארך מעת לעת, עד שלביה הסופיים של החקירה, שממצאיה הועברו לידי הפרקליטות, שהגישה נגדו הבוקר את כתב האישום עם בקשה למעצרו עד לתום ההליכים.

מפקד מרחב לכיש ניצב משנה ברק מרדכי: "כמו שלפושעים ולעבריינים אין גבולות, ככה גם אצלנו, הפעילות והתיאום שנעשו לאורך תקופה ארוכה מול רשויות הממשל במדינה אחרת, הוכיחו פעם נוספת שזרועה הארוכה של משטרת ישראל יכולה להגיע לכל מקום ולכל פושע על הגלובוס, לא משנה היכן מסתתר וכמה ינסה להסתיר את זהותו. הכל עניין של זמן, אורך רוח ותכנון קפדני, כאשר המטרה הסופית להביא את הנאשמים לדין על אדמת ארץ ישראל."