איילת שקד
איילת שקדצילום: דוברות

שרת הפנים איילת שקד החליטה לאמץ את הצעת הוועדה לבחינת הקמת רשות חדשה בשומרון באמצעות איחוד של שערי תקווה ועץ אפרים, שני יישובים צמודים במערב השומרון.

מזה כ-5 שנים מקדמת המועצה האזורית שומרון את הפיכת שערי תקווה ועץ אפרים למועצה מקומית. שר הפנים הקודם אריה דרעי חתם על הקמת מועצה מקומית עץ אפרים - אלקנה - שערי תקווה ולבקשתו של ראש מועצת שומרון יוסי דגן התכנסה ועדת הגבולות והחליטה להמליץ על הקמת מועצה מקומית עץ אפרים-שערי תקווה.

מנכ"ל משרד הפנים יאיר הירש הגיש לשקד את המלצת הוועדה שהקימה באוקטובר 2021, "לאחד את הוועדים המקומיים עץ אפרים ושערי תקווה ולשנות את מעמדם המוניציפלי לכדי מועצה מקומית עצמאית חדשה".

לדברי הירש, המצב הנוכחי שבו שני היישובים מתנהלים בנפרד תחת המועצה האזורית שומרון "יוצר קשיים ארגוניים ברורים, הפוגעים בסופו של דבר ברמת השירותים הניתנת לתושבים. ניהול תחת מועצה מקומית חדשה ייתן מענה מוצלח לצרכי התושבים וישפר את איכות החיים ביישובים אלו".

שערי תקווה
שערי תקווהצילום: אולפני אתרוג

באשר למקור ההכנסה של המועצה המקומית החדשה, מנכ"ל משרד הפנים מציין כי "נכונותה של המועצה האזורית שומרון לחלק מהכנסותיה למועצה החדשה תוכל לסייע בצורך זה, ומלבד זאת יותאמו פתרונות נוספים על מנת לתמוך באיזונה התקציבי של המועצה".

לאור העובדה שמדובר ביישובים בשומרון, ההחלטה הסופית על הקמת המועצה החדשה נתונה לפתחו של שר הביטחון בני גנץ, ולאחר אישורו ייחתם הצו הנדרש על ידי אלוף פיקוד המרכז.

יוסי דגן ראש המועצה האזורית שומרון שבתחומה נמצאים הישובים עץ אפרים ושערי תקווה בירך על חתימת השרה ואמר: "חיבור הישובים עץ אפרים ושערי תקווה הוא מהלך נכון מכל בחינה. הן התיישבותית, מדובר בהקמת מועצה מקומית חדשה וחזקה בשומרון והן מבחינת התייעלות המערכות, ויכולת לתת את השירות המיטבי לתושבים. העצמת ההתיישבות היא ישובים גדולים וחזקים שיילכו ויתרבו על פני כל המרחב. על אף הצער על פרידה מישובים טובים וחזקים במועצה האזורית שומרון – אני סמוך ובטוח שזה יהיה צעד נכון עבור הישובים ועבור מדינת ישראל".