מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) מגיבה באופן רשמי לקריאתו של מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר לפרישתה המיידית מהקואליציה באמירה כח "אנשי מכה מכירים טוב כולם את השבילים", הווה אומר הסמכות לקבל החלטות מצויה בידי רע"מ בלבד.

בהודעה שפרסמה מציינת רע"מ שהיא מקבלת את הלגיטימציה לקיומה מ"החברה הערבית פלסטינית בפנים (הפלסטיני, כלומר שטח ישראל), התומכים בדרכה והמצביעים לה (בקלפי)".

לדברי רע"מ, היא אינה פועלת כסוכנת המייצגת גורם זה או אחר, אלא עקרונות היסוד שלה ברורים, המצפן שלה נמצא בכיוון אחד בלבד, וזאת בהתאם לאינטרס של החברה הערבית ב"פנים" (ישראל).

רע"מ ציינה, כי היא "דוחה כל התערבות בענייניה" וביקורת על עמדותיה בנוגע לירושלים ולמסגד אל-אקצה בהדגישה, כי התנועה האסלאמית יותר מכל גורם אחר מתרגמים את האהבה למסגד אל-אקצה למעשים הלכה למעשה.

עוד נכתב בהודעה, כי רע"מ הקפיאה את פעילות חברי הכנסת שלה בכנסת כדי לבלום את הפגיעה במעמד ירושלים ומסגד אל-אקצה, הציגה רשימת דרישות לממשלה בנוגע למסגד אל-אקצה וחיזקה את הקשר עם המקום באמצעות שכירת אלפי אוטובוסים שהביאו מאמינים מוסלמים ותוכניות אחרות לחיזוק הנוכחות המוסלמית במסגד ולשמירה על המקומות הקדושים.

רע"מ הדגישה, כי "המצפן שלה יישאר מופנה לעבר מימוש האינטרסים של החברה הערבית הפלסטינית בפנים (ישראל) והיא לא תאפשר לקולות זרים להסיט אותה מהמצפן שלה".

בני החברה שלנו בחרו בנו לייצג את הבעיות שלה ולהשפיע על פתרונם בין אם זה בנושא האלימות והפשיעה או בכפרים לא מוכרים, או במשבר הקרקעות והדיור, ובנושאים נוספים שגורמים לבני החברה הזו להקיז דם מדי בוקר וערב", נאמר בהודעת רע"מ.

בהקשר זה מיינה רע"מ, כי חברי הכנסת מטעמה העבירו את הסוגיות האלה למישור של פעולה פוליטית משפיעה באותה דרך בה המפלגה פעולה בשנת 2005 כאשר הצביעה בעד נסיגה ישראלית מרצועת עזה.