שבת משפחה אחת
שבת משפחה אחתצילום: מאיר פבלובסקי

כ-200 הורים ובני משפחות שכולות הגיעו בסוף השבוע האחרון לשבת הורים של עמותת "משפחה אחת" שהתקיימה במלון דן פנורמה חיפה.

ההורים הגיעו ביום חמישי בצהריים למלון, וניצלו את הזמן להנות מטיפולים אלטרנטיביים וסדנת גיבוש. לאחר מכן שמעו באמצעות זום שיחת חיזוק מהרב הראשי לישראל הרב דוד לאו.

במהלך הערב התקיימה שיחה עם מנכ"ל העמותה, אורי שכטר, ולאחר ארוחת הערב התקיימה הופעתו של משה להב והטיש הגדול יחד עם אסף אשתר.

שבת משפחה אחתמאיר פבלובסקי

בבוקר יום שישי יצאו ההורים למסלולים באזור חיפה. לפני כניסת השבת התאספו כולם יחד לקבלת שבת מוזיקלית עם החזן והזמר ישראל פרנס שגם ליווה את השבת כולה, ולאחר סעודת ליל שבת התכנסו ההורים להופעת סטנדאפ מיוחדת של נויה מנדל.

בשבת בבוקר לאחר התפילה התקיימה סדנה בשם "הגשרים בין כאב לתקווה" של ד"ר אתי אבלין, למתן כלים להתמודדות עם אובדן, ושיחה עם הסטנדאפיסטית נויה מנדל על חשיבות ההומור בחיים. אחר הצהריים התקיימה שיחה עם תא"ל במיל' יעקב עמידרור, לשעבר ראש המל"ל, בנושא "מזרח תיכון גועש".

שבת משפחה אחת
שבת משפחה אחתצילום: מאיר פבלובסקי

בהמשך התקיימה שיחה עם הרב שי פירון "על הצפירה ועל משמעותה". הרב שי פירון אמר במהלך המפגש עם ההורים השכולים: "כשבן או בת נהרגים בקרב או בפיגוע טרור, נפער בור עמוק. שנים רבות עשיתי כל שביכולתי לסייע להורים ואחים שכולים לכסות את הבור. גילתי שזה לא עובד. מי שניסו לכסות את בור הכאב והאובדן שקעו לתוכו. בשנים האחרונות הבנתי שהדרך היא שונה. החובה שלכם היא לנסות ולבנות גורד שחקים לצד הבור. הבור – בור, והמגדל – עצום ורב".

"אני עומד כאן, מולכם, בשעת סעודה שלישית, ומרגיש שאני בשכונה של גורדי שחקים", אמר. "מגדלים לתפארת, רבי עוצמה ומשמעות. כאלה שלא ראיתי לא במנהטן ולא בשנחאי. אתם, חברי קהילת משפחה אחת, בניתם את שכונת גורדי השחקים הגדולה בעולם! שכונה מיוחדת, בה לצדו של כל מגדל, בור".

הרב פירון הוסיף: "הימים הללו מעוררים אצלנו שני סנטימנטים שונים. האחד – חמלה והשני – השראה. האחד, רחמים ובכי ונהי, וסיפור אישי, ופנים ושמות. השני, עמידה זקופה, והבנת המחיר, וראיית הנולד, ומבט לעתיד.
בשנים הראשונות לכינונה של המדינה, סרבנו לאפשר חמלה; להתמודד כחברה עם הכאב, להתמודד עם התוגה העמוקה. נדרשנו להתגייס, למען המורל הלאומי לשיח על גבורה והשראה. ב"ה, אנחנו מספיק חזקים. יש לנו מדינה, אנחנו שולטים על גורלנו. אנחנו מספיק חזקים, עכשיו מותר גם לנו לבכות".

לשבת כולה התלוו צוות "משפחה אחת", המייסדים שנטל ומארק בלזברג, והרכזות שמלוות את המשפחות במשך כל ימות השנה. בצאת השבת התקיימה הבדלה מוזיקלית עם החזן ישראל פרנס.

צילום: מאיר פבלובסקי
צילום: מאיר פבלובסקי