רמי קלינשטיין
רמי קלינשטיין צילום: משה שי, פלאש 90

עטוף ברחמים הוא הסינגל השלישי מתוך האלבום "ימי התום" של ריטה שיצא לאור בפברואר 1988, והוא נכתב על ידי אהוד בנאי לפי לחן של רמי קלינשטיין, האחראי גם לעיבודו של השיר. כעת, כמעט 35 שנה אחרי שהשיר יצא, נותן לנו קלינשטיין הצצה אל מאחורי הקלעים של כתיבתו.

"רוב השירים שלי מתחילים ממילים - מעט מאוד מתחילים מתוך מנגינה", כתב קלינשטיין, "במקרה הזה הייתה לי מנגינה מאוד מיוחדת שלא מצאתי לה מילים. קראתי לה "סטיבי", כי הייתה מאוד מושפעת מסטיבי וונדר"

"באותה תקופה עבדתי עם יעקב גלעד, הוא הציע שנפנה לאהוד בנאי ונבקש ממנו שיכתוב מילים למנגינה, וכך היה. אהוד הגיע אליי הביתה (עוד לפני שהיו מחשבים בכל פינה) והשמעתי לו את המנגינה. כשסיימתי הוא אמר רק שלוש מילים: "אור כחול כהה".

"חשבתי שהלך עלינו" מספר קלינשטיין, "לא הבנתי מה הקשר בין "אור כחול כהה" לבין סטיבי, אבל אחרי כמה ימים קיבלתי פקס ובו טקסט מאהוד, קראתי אותו והייתי המום. כבר שמעתי שירים לתינוקות, אבל מעולם לא שמעתי שיר שנכתב לעובר. התאהבתי במילים ברגע".

"רק לאחר תקופה גיליתי שבאותה העת אשתו של אהוד הייתה בהריון, ושהאור הכחול הכהה שהוא ראה - היה בעצם תמונת האולטרסאונד".

השיר מנוסח כפנייה של אם אל העובר המתפתח ברחמה ולבסוף נולד ולדברי ריטה, בעקבות הצלחת השיר נאלץ בנאי לסרב לבקשות רבות לחבר מילים משלו ללחנים של אחרים. הביצוע המצורף הוא של קלינשטיין וישי ריבו לשיר המדהים הזה מתוך מופע LIVE בהיכל התרבות.