רס"ן גדי סמוק
רס"ן גדי סמוק תמונת יחצ

השיר ׳על ההר׳ נכתב לזכרו של רס"ן גדי סמוק, טייס נעדר ממלחמת יום הכיפורים, על ידי בתו ד"ר ענבל סמוק, כירורגית ילדים בכירה. גדי נולד ב- 4.4.1942 בליטמריץ שבצ'כוסלובקיה. כניצול שואה עלה ארצה לבדו בשנת 1956.

ב-1962 גויס לצה"ל ולאחר שסיים בהצלחה את קורס הטייס, הוצב לטייסת מטוסי קרב. גדי הוערך על-ידי מפקדיו כטייס מעולה וכמפקד בעל נחישות, כושר מנהיגות ויכולת טיסה נדירה. בשל תכונות אלה נבחר להיות בגרעין המייסד של מנ"ט- מרכז ניסויי טיסה.

בשנת 1973 נשלח גדי מטעם חיל האוויר לקורס טייסי-ניסוי בארצות-הברית אותו סיים בהצטיינות. זמן קצר לפני פרוץ מלחמת יום הכיפורים חזר עם אשתו אורה סמוק ז"ל ושתי בנותיו ארצה והשתלב מידית בפעילות המבצעית של חיל האוויר בטייסת ׳האחת׳ (201). בגיחה מעל אזור סואץ ביום 17.10.1973 נפגע מטוסו של גדי. הוא והנווט ברוך גולן הצליחו לצנוח ועד היום לא ידוע מה עלה בגורלם.השיר ׳על ההר׳ משמיע קול שלא הושמע עד כה במוסיקה הישראלית. סיפורם של חיילינו הנעדרים ובעיקר נותן ביטוי לחוויית משפחות הנעדרים. חיים שלמים הנעים במנעד שבין לבין, בין תקווה להשלמה, בין האולי והאין.

החוויה המתוארת בשיר, מסופרת מנקודת מבטה של ילדה שגדלה לתוך ובתוך אי הוודאות, הנובעת מהיעלמותו של האב ואי הידיעה לגבי גורלו. ההר המוזכר בשיר הוא הר הטייסים עליו נמצא הגלעד לחללי חיל-האוויר.

השיר הולחן על ידי יהונתן פרלמן, מוסיקאי מצטיין המשרת בלהקת חיל-האוויר.