בוקר של תורה
בוקר של תורה צילום: ישיבת הר ברכה

בבוקר יום העצמאות תקיים ישיבת הר ברכה את אירוע 'בוקר של תורה' זו השנה ה-17 ברציפות.

על האירוע שיובא בשידור חי בערוץ 7 החל מהשעה תשע בבוקר שוחחנו עם הרב שלומי בדש, ר"מ בישיבה וממארגני הבוקר.

כבר בפתח דבריו מדגיש הרב בדש כי אירוע 'בוקר של תורה' לא נועד לשנות את סדר היום המוכר של יום העצמאות, אלא להוסיף לו קומה. "הציון של יום העצמאות כיום חג עם סעודה חגיגית ועשירה עם חיבור ברגליים לארץ ישראל ובפרט למחוזות המתחדשים בה, עם מפגשים בלתי אמצעיים עם צה"ל, זה ציון יפה וראוי של יום העצמאות. חשבנו להוסיף לו עוד קומה של עומק והבנה של עניינו וקדושתו של היום".

את השילוב בין הטיולים, בסיסי צה"ל הפתוחים והמנגלים לבין לימוד התורה רואה הרב בדש כחלק ממהות חיי היהודי. "זה לא חידוש של יום העצמאות. כל השבתות הימים הטובים וחול המועד נועדו לחיבור של הקדושה עם החיים", הוא אומר ומציין את חשיבות החיבור של הפעולות לישובה של ארץ ישראל עם תוכנם של המעשים. "לכן גם בשבת יש מצווה גדולה שמעבר לסעודות לעונג ולשמחה לשיעורי תפילה ותפילות וכך זה בחגים ובחול המועד, לברר את משמעות היום ולהוסיף לו נופך פנימי. זה מה שהאדם רוצה. אם רק מתענג גופנית התחושה חסרה כי יש בנו נשמה. השילוב הוא שילוב מנצח, להבין למה ובמה שמחים, להבין את משמעות הטיול כמפגש עם האדמה הקדושה. זו מכפלה של מה שעושים".

על הציבור שמתכנס לבוקר הלימוד אומר הרב בדש: "בראש ובראשונה אלו הבוגרים שרבים מהם גרים בישוב ומצטרפים אליהם בוגרים שמגיעים מבחוץ כדי לפגוש את בית המדרש האהוב עליהם וגם את חבלי הארץ היקרים שבהם הם צמחו רוחנית. מצטרפים ציבורים נוספים מהישובים שבסביבה וגם אחרים שמגיעים לכבוד האירוע וגם בני משפחות שמגיעות לחגוג יחד עם משפחות שגרות כאן".

עוד שאלנו את הרב בדש אודות היכולת לייצר בוקר של לימוד תורה המשלב את עולם ההלכה והתורה לעניינו של יום העצמאות. הרב בדש משיב ומספר כי זו דרכו של בית המדרש בהדרכת הרב מלמד וכך "אנחנו משתדלים גם בשבתות ובחגים שהשיעורים יהיו שיעורים תורת חיים. לא פלפול בסוגיה בגיטין שאין לה רלוונטיות לקדושת היום, אלא עסוקים בלימוד עמוק של תורה ומחובר לחיים. זה הנתיב שאנחנו מנסים ללכת בו, לשלב תורה עם רלוונטיות".