קדיש יתומים
קדיש יתומים אביגיל זילברפלד-בן גד (Avigail Zilberfeld Art)

בה' בשבט תשס"א, נרצח אריה הרשקוביץ הי"ד בצומת עפרה. שלושה חודשים לאחר מכן נרצח גם בנו אסף שעל שמו קרויה 'גבעת אסף'. אביבה סרנה סגל, שהייתה מתפללת איתם בבית הכנסת בעפרה, שמעה את קולו של האח הצעיר שאמר קדיש על אביו ואחרי שלושה חודשים גם על אחיו הבכור וכתבה על כך את השיר: 'קולו של ילד' המוכר גם בשם 'קדיש יתומים'.

את השיר היא פרסמה בעיתון 'הצופה', וגאולה, האישה והאם ששכלה את בעלה ובנה, ראתה את השיר והתיישבה להלחינו עם הפסנתר. לימים גאולה סיפרה שהלחינה את השיר, למרות שאינה מוזיקאית, והרגישה שהלחן ירד אליה ממש משמיים.

"השיר התגלגל" מספרות המוזיקאיות דנה פוגל וספיר גזבר, "ולפני כ15 שנה כשהיינו תלמידות במגמת מוזיקה ביצענו את השיר מבלי לדעת מה המקור שלו ומאז כל שנה ניסינו לגלות אודותיו".

"בשנה שעברה באורח נס ממש" מספרת גזבר, "דיברתי עם הנכדה של מי שכתבה את מילות השיר, עדי סגל, והבעתי את התסכול שלי לגבי מציאת פרטי שיר שאני לא יודעת אודותיו. היא שאלה אותי בהפתעה:"אולי את מדברת על קדיש יתומים? סבתא שלי כתבה אותו, והיא נפטרה לפני חודש".

"אמרתי לה:"אז קודם כל כנראה שיש לך דרישת שלום מסבתא! ועכשיו תספרי לי מאיפה השיר הזה הגיע לעולם? עדי סיפרה לי את כל הסיפור וקישרה אותי עם גאולה שהתרגשה מאוד לשמוע על כוונתינו להקליט את השיר לקראת יום הזכרון".

"ב"ה עמדנו ביעד, ואנחנו מתרגשות מאוד מהזכות להחיות את השיר הכל כך מצמרר הזה. הקלטנו שירה, נבל, פסנתר וחליל, כשהשילוב בין הקולות והכלים יחד עם המילים והסיפור העוצמתי מעביר אותנו בין חלום ושבר, עבר והווה, זכרון ומציאות".