מצפור ע"ש נתנאל כוכבי
מצפור ע"ש נתנאל כוכבי צילום: ללא קרדיט

מצפור לזכר נתנאל כוכבי ז"ל הוקם היום (שלישי) בחוות נופי ריחן בצפון השומרון.

כוכבי נרצח בפיגוע בקפה מומנט בחודש מרץ 2002. כוכבי אמר לחברו במהלך השבת כי במוצ"ש הם יוצאים לבלות במומנט כי יש לו הרגשה שיהיה פיגוע ליד בית ראש הממשלה, ונראה לו שזה יהיה במומנט. ואם זה יהיה שם, אז נכון יהיה לסייע. המחבל הגיע, נכנס, התפוצץ והכל היסטוריה.

כוכבי היה חבר ורע, יושב ראש אגודת הסטודנטים באוניברסיטת בר אילן בשנת 1996 מיד אחרי הרצח של יצחק רבין. כוכבי היה מפקד בסיירת דוכיפת ובסיירת גולני, עורך דין, איש ידיעת הארץ ומשפטן.

לחנוכת המצפור הגיעו כל בני משפחת כוכבי המורחבת: ההורים, האחים והנכדים, חברים ממעגלי חייו השונים, עמיתים לנשק מיחידת גולני ודוכיפת, חברים לאגודת הסטודנטים ולספסל הלימודים.

המשפחה והחברים פרצו דרך של 250 מטר, הקימו מצפור, הרב אורי מחריש נתן דבר תורה על תקומת ישראל ומשמעות יום העצמאות.

המיצפור מצטרף לשורת מצפורים ומסלולים, כרם ובוסתן שהוקמו וניטעו בחוות נופי ריחן ובהם: דרך ובוסתן לזכרה של אסתר הורגן, כרם ומעיין לזכרו של יהודה גואטה, בוסתן לזכרם של קובי בורשטיין וציון גריידי ומצפורים לזכרם של בראל חדריה שמואלי, עמית בן יגאל, קובי בורשטיין, יהודה גואטה, ויהודה דימנטמן.

עובדיה כוכבי, אחיו של נתנאל, סיפר: "כאח הקטן לא זכיתי להכיר את נתי מפאת הפרש הגילאים והמרחק. אבל ככל שהזמן עובר, סיפורי הגבורה שאני נחשף אליהם, הליכותיו, צניעותו, פשטותו ומנהיגותו, הם נר לרגלנו. זו זכות לחיות בדרכך אחי נתנאל. במעשינו נזכה להחיות את זכרך לנצח".

ד"ר יחיאל שבי: "המונומנטים שאנו מקימים בשטח נועדו להעניק כבוד לאנשים שנתנו מחייהם למען עם ישראל ותקומת ישראל בארצו. כל אחד מהם הוא סיפור של מופת וגבורה. נתי היה חבר ורע, מנהיג שכל כולו ענוה וצניעות ודרך חייו דוגמא ומופת".