האיש שלא היה
האיש שלא היהצילום: סרטי לב

תרגילי הונאה, הערמה על האוייב , הסחות דעת ולוחמה פסיכולוגית, הם דבר שבשיגרה בימי מלחמה ועוד לפני כן כהכנתם בימי שלום.

מרגלים, מודיעין, פעולות הטעייה. כל המילים שאנו כה מורגלים להם בארצנו.

אבל הפעם אנו מרחיקים בסרט החדש והמושלם עד למלחמת העולם השניה לגדול מבצעי ההטעייה שהיו אי פעם בהיסטוריה 'מבצע קציצה' המבצע להטעיית הצבא הגרמני בידי המודיעין הבריטי.

הסרט החדש 'האיש שלא היה',(הסוכן שהפעיל את המבצע היה אדם מת...) מבוסס על ספר שראה אור בהוצאת עם עובד לפני 12 שנים.

בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה, המודיעין הבריטי מחליט לרקום תחבולה שתערים על היטלר והמודיעין הגרמני. התוכנית, שכוללת גופה, מסמכים מזוייפים והרבה תעוזה, יכולה להיות כישלון טוטאלי או הצלחה כבירה שתוביל לנקודת מפנה במלחמה ותשנה לחלוטין את מאזן הכוחות...

המבצע, הוליך שולל את ראשי הביון הגרמני, והציל את חייהם של אלפי ואולי עשרות אלפי חיילים. המבצע נבדל מכל סיפורי הסוכנים החשאיים בעובדה אחת יסודית ומהותית. ולמה?

כי "הסוכן" שהפעיל את המבצע היה אדם מת. תפקידו היה לשכנע את ראשי הצבא בגרמניה כי כוחות בעלות הברית מתכוונים לפלוש לאירופה דרך יוון, ולא דרך סיציליה.

גלריה רחבה ונכבדה של דמויות ודמויות משנה, כמה מהן מסתוריות ועתירות דמיון, כמה מהן מוזרות ואפופות סוד, ובראשן קצין חיל אוויר אקצנטרי ועורך דין יהודי, טוותה והוציאה אל הפועל את מעשה התרמית הגדול.

מחבר הספר שעליו מושתת הסרט, בן מקינטייר, מחברם של רבי-מכר וספרי עלילות ריגול נודעים ומוערכים, ארג מסכת מופלאה וקסומה, והשתמש לצורך זה במאגר גדול של מסמכים פרטיים, ספרי זיכרונות, יומנים וחמר תיעודי מארכיוני M15 וסוכנות המודיעין של הצי הבריטי שנחשפו בשנים האחרונות. התוצאה היתה בהתחלה ספר עלילה מרתק ומופלא ועכשיו הסרט.

זהו הסיפור האמיתי של מבצע קציצה המפורסם. הבמאי האהוב ג'ון מאדן ("מלון מריגולד האקזוטי", "שייקספיר מאוהב") בעזרתו של זוכה האוסקר קולין פירת' מביא סרט מרתק על אומץ לב, הקרבה ואמונה כנגד כל הסיכויים.

מרתק, מלמד ומעשיר מאד. נקי ואיכותי לאורך כל 128 הדקות.