סרגיי לברוב
סרגיי לברוב צילום: רויטרס

רוסיה תוקפת את שר החוץ יאיר לפיד לאחר שיצא בתקיפות נגד דברי שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב שהישווה את נשיא אוקראינה ולדימיר זלנסקי לאדולף היטלר.

"ההצהרות האנטי-היסטוריות של שר החוץ לפיד מסבירות את תמיכתה של ישראל במשטר הנאו-נאצי באוקראינה", נאמר בהודעה רוסית רשמית.

נזכיר כי לפיד אמר אתמול ש"דבריו של שר החוץ לברוב הם גם התבטאות בלתי נסלחת ושערורייתית וגם שגיאה היסטורית איומה. היהודים לא רצחו את עצמם בשואה".

"הרמה השפלה ביותר של גזענות נגד היהודים היא להאשים את היהודים עצמם באנטישמיות", דברי לפיד.

גם ראש הממשלה נפתלי בנט הגיב לדברי שר החוץ הרוסי ואמר, "אני רואה בחומרה את התבטאותו של שר החוץ הרוסי. דבריו אינם אמת ותכליתם פסולה. שקרים מעין אלו מטרתם להאשים את היהודים עצמם בפשעים הנוראים ביותר בהיסטוריה שנעשו כנגדם, ובכך לשחרר את האחריות מצוררי ישראל".

"כפי שכבר אמרתי, שום מלחמה בימינו אינה השואה ואינה דומה לשואה. יש להפסיק לאלתר להשתמש בשואת העם היהודי ככלי לניגוח פוליטי", דברי בנט.

גם מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן הגיב הלילה (שלישי) להתבטאות הקשה ואמר: "חברי יאיר לפיד אמר זאת באופן מדויק. חובתו של העולם לגנות את הרטוריקה הנתעבת והמסוכנת בה השתמש לברוב, ולתמוך בבני בריתנו האוקראינים מול המתקפה האכזרית של הקרמלין".

מוקדם יותר השיב נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי ללברוב ואמר: "ההתבטאות מראה שמוסקבה שכחה את הלקחים של מלחמת העולם השנייה, או שאולי מעולם לא למדה אותם".