תא"ל במיל' אמיר אביבי
תא"ל במיל' אמיר אביבי צילום: באדיבות תנועת הביטחוניסטים

תנועת הביטחוניסטים, תנועה של מעל שלושת אלפים קצינים בכירים, מפקדים ולוחמים, נשים וגברים מכלל זרועות הביטחון קמה לפני כשנתיים על מנת להגן על צורכיה הביטחוניים של מדינת ישראל באופן שיאפשר את קיומה ושגשוגה לדורי דורות. כבר בשבוע הראשון להקמתה, כשהייתה ממש בחיתוליה, השיח הישראלי החל לעסוק באינטנסיביות סביב החלת הריבונות ביהודה ושומרון בכלל ובבקעה בפרט. "התנועה היא בעלת תפיסת ביטחון לאומי רחבה ומאוד ברורה", מדגיש תא"ל במיל' אמיר אביבי, מנכ"ל תנועת הביטחוניסטים. "התנועה דוגלת בכך שעל מנת שישראל תתקיים לדורות היא צריכה גבולות בטוחים. אנחנו האמנו ומאמינים שהבקעה במובנה הרחב היא הגבול הריבוני הנצחי של ישראל שבלעדיו אין קיימות ממשית למדינה. אנחנו מאמינים שללא שליטה ביטחונית מלאה ביו"ש מדינת ישראל תימצא בסכנה קיומית. תמכנו בריבונות ואנחנו לא מתעלמים מכך שיש שני מיליון ערבים, לכן פיתחנו הרבה מאוד רעיונות מדיניים שקשורים ליכולת לתת מענה ארוך טווח שעניינו שהפלשתינים ינהלו את עצמם מבלי לפגוע באתוס הלאומי ההיסטורי ובחיבור של עם ישראל לארצו בכלל ובמיוחד ליו"ש".

כל מכיניסט יכול לשוחח עם הגנרל

התנועה חרתה על דגלה את העיסוק בביטחון הלאומי בהסתכלות ארוכת טווח לדורות. "גופי ביטחון וגופי ממשלה לא עוסקים בחשיבה לדורות, אלא בחשיבה קצרת טווח, בכאן ועכשיו. הבנו שכדי להשפיע על המציאות לטווח ארוך צריך לייצר תודעה לאומית בקרב הדור הצעיר והציבור בכלל. בתפישתנו אין ביטחון לאומי ללא לאומיות, לאומיות זה הבסיס. דור שמחובר למורשתו ומבין לעומק את צורכי הביטחון של ישראל כגון ריבונות ומשילות במרחב הוא דור שיידע להיאבק ולשמור על ארצו אל מול כל איום עתידי. אחד העקרונות עליהם אנו מחנכים הוא שרעיונות מדיניים אינם יכולים לבוא על חשבון האתוס הלאומי והבטחוני של ישראל". הפעילות החינוכית של התנועה ממוקדת נכון להיום בארץ אולם יש פניות רבות של קהילות יהודיות שמבקשות לשכפל את ההצלחה ולהשפיע על הדור הצעיר בעולם היהודי שנמצא במשבר זהות עמוק. בעתיד הקרוב יתחילו פעילויות חינוכיות ראשונות של התנועה בארה"ב.

לצד הפעילות הנרחבת של התנועה במכינות הקדם צבאיות, בתיכונים ובאוניברסיטאות הביטחוניסטים הבינו שעל מנת לייצר תודעה בקרב הציבור יש לפעול בזירה התקשורתית וברשתות החברתיות. "הנוכחות שלנו מאוד מקיפה בתקשורת, והיא הולכת ומתרחבת לכל אמצעי התקשורת", מסביר אביבי. "עשרות מרואיינים מהדור הצעיר יותר של הקצונה הבכירה, בוגרי השלכות אוסלו והלחימה בלבנון, ביו"ש ובעזה, דור מפוכח שמבין מי זה האויבים שלנו ומה הכוונות שלהם. מדובר גם בדור שמחובר יותר לרשתות החברתיות ובמיוחד בפייסבוק ובטוויטר, והצעירים יותר אף לאינסטגרם. הגם שיש בתנועה שכבה רחבה של אלופים, תתי אלופים ומח"טים, התנועה פתוחה לכל עם ישראל. הרעיון שלה הוא שכל מי שביטחון ישראל יקר לו צריך להיות חלק מהתנועה ולהשתלב בחוד החנית, לא רק קצינים בכירים ואקדמאים. התנועה היא לא תנועה אליטיסטית. כל מכיניסט, ויש מאות כאלו, יכול לדבר עם כל חבר בתנועה. הדינמיקה אצלנו דומה ברוח שלה לדוד המלך שמפזז עם ארון הברית בדרך לירושלים". הפעילות התקשורתית, נשענת על מערכת יחסי ציבור ענפה בארץ ובחו"ל המאפשרת להביא את המסר הציוני-בטחוני לקהלים בארץ ובעולם".

הפעילות השלישית בה עוסקת התנועה הינה רצון להפעיל השפעה על מקבלי ההחלטות בארץ ובעולם לקידום ביטחון ישראל. לצורך כך יש לנו מחלקת מחקר משמעותית שמציגה ניירות מדיניות שמוצגים בכנסת, בממשלה, בקונגרס, בסנאט ובאיחוד האירופי. לצד זאת, אנחנו מקיימים עשרות פגישות עם שגרירים ודיפלומטים ומשמיעים להם קול ציוני-ביטחוני חד וברור באנגלית רהוטה". אביבי מרחיב. "אנחנו זוכים לחשיפה ושיתוף פעולה גדול, בפרט שבאופן כללי הרושם שלנו הוא שלא מדברים מספיק עם דיפלומטים. לכן, אנחנו עשינו מספר כנסים מאוד מאוד מעניינים, כגון כנס שעסק במגוון פתרונות מדיניים שהם לא פתרון שתי המדינות הקלאסי, תחום שמאוד ריתק אותם. כמו כן, כנסים העוסקים בזכות המשפטית של עם ישראל על ארץ ישראל, בצורכי הביטחון הלאומיים של ישראל ובקווים האדומים שאי אפשר לסגת מהם".

והצלחתם לשנות תודעה?

"בהחלט, לדוגמה, כל שגריר שיצא לנו לפגוש שאלנו אותו: מאיפה מגיע השם 'פלשתין'? לתדהמתנו, לא היה שגריר אחד שמשרת במדינת ישראל שידע. הם לא ידעו על הקשר המובהק להיסטוריה של עם ישראל עם אדרינוס ומרד בר כוכבא. רק תנועת הביטחוניסטים, מצליחה להחדיר הכרה היסטוריה לאנשים מעין אלו".

מדוע עד היום לא קמה תנועה כמו הביטחוניסטים?

"אחת הסיבות שמדינת ישראל נכשלת באופן טוטאלי מבחינה הסברתית היא שבמקום לספר את הסיפור והאתוס שלנו אנחנו מאמצים את הנרטיבים של האויבים שלנו ונותנים על בסיסם הסברים", קובע אביבי. "בכלל, המילה הסברה היא נוראית, כביכול אתה לא בסדר ואתה צריך לתת הסברים, אנחנו לא צריכים לתת הסברים לאף אחד, אנחנו עם ישראל וזו הארץ שלנו. האתוס שלנו הוא כפי שמוסבר בצורה נפלאה במגילת העצמאות: 'בארץ ישראל קם העם היהודי'. הגישה הזו חייבת להיאמר בצורה מנומקת וברורה ובאנגלית רהוטה, כך הם מקשיבים ומכבדים את מי שמכבדים את עצמם. תנועת הביטחוניסטים מעמידה סוללה של קצינים בכירים עם נחישות לייצג את ישראל עם רעיונות חדשים ולא למחזר סיסמאות ישנות ולא רלוונטיות".

תנועת הביטחוניסטים קיימת רק כשנתיים אך כבר למעלה משלושת אלפי קצינים ומפקדים נמצאים בה, קצב הגדילה שלה הוא בלתי נתפס, ובהתאם לכך ההשפעה על הדור הצעיר. חרף ההצלחה, אין שום מחשבות בארגון על כיוונים לפוליטיקה. "אחד הדברים המעניינים בשיחות עם הציבור בעם ישראל שעוקב ומעריך את הפעילות, שהוא טוען בפנינו: טוב, אתה צריך להיות בפוליטיקה, ההשפעה האמיתית צריכה להיות בפוליטיקה". אביבי דוחה את הטענה. "יש פער עמוק בציבור הלאומי בהבנת המשמעות העמוקה של עיצוב תודעה. הדבר הכי משמעותי לטוח ארוך יושב בתודעה, שימו לב איך ארגונים בעיקר בקצה השמאלי של המפה פועלים בחינוך, בתקשורת ובמקומות נוספים מעצבי תודעה. אנחנו מבינים שלטווח הארוך חשוב גוף שלא יהיה גוף פוליטי" וייצג את כל העם שהביטחון הלאומי חשוב לו.

לכאורה אתם מזוהים עם הימין הפוליטי.

"אני חושב שביטחון לאומי הוא מעל המושגים הללו. הבעיות שסובלים תושבי באר שבע הם לא שאלות ימין ושמאל, כולם סובלים מחוסר משילות, כולל בלוד ובגליל. אלו בעיות שקשורות לכולם. האם איום הגרעין האיראני או חיזבאללה, מבדיל בין ימין לשמאל?!".

התנועה, היא פרגמטית או אידאולוגית בתפישה?

"יש לנו את הכלל הבא: קודם כל אין דיון על כך שארץ ישראל שייכת לעם ישראל. זוהי נקודת המוצא ללא קשר לאיזה פתרון אתה שואף אליו, קודם כל זה שלנו. אחר כך, אתה נכנס לשלב הפרגמטי שזה בסדר. לדוגמה אם היו רק מאה אלף פלשתינים היינו מחילים על כולם ריבונות ובא לציון גואל, אבל לצערנו זו לא המציאות. יש שני מיליון פלשתינים. תפקידנו להציע פתרונות המאפשרים מצד אחד לקיים חיבור עמוק לערש מולדתנו ובתנאים ביטחוניים בלתי מתפשרים, ומצד שני לשמר את העובדה שלפלשתינים יהיה פתרון של ניהול עצמי, אזרחים של עצמם ולא שלנו. יחד עם זאת, חופש פעולה ביטחוני מלא כמו היום, לעד. אין מצב שמחבל גם בעוד מאתיים שנה מרמאללה ירצה לעשות פיגוע ואנחנו לא ניכנס לעצור אותו. הריבונות הכוללת חייבת להיות של עם ישראל".

מה הפתרונות? הרי אין עם מי לדבר...

"נכון, מציאות כזו יכולה להיות גם עוד אלף שנה. אבל, אם אנחנו מגבשים חזון ומבינים מה אנחנו רוצים, אנחנו יכולים לעשות מהלכים חד צדדיים, כלומר לממש את החזון מבלי להיות תלויים בהם. כמו התרגיל שטראמפ עשה בזמנו באומרו: עם ישראל יקר, הבקעה חשובה לכם מסיבות ביטחוניות או דתיות? אין בעיה, תחילו ריבונות. אלא מה קרה? אנחנו נכנסו להלם קרב כי לא ניהלנו את הדיון הזה. לא ניהלנו ולא גיבשנו חזון. אני חושב שאחד האיומים הכי גדולים זו האמירה שננהל את המצב בסטטוס קוו, אין סטטוס קוו. המציאות משתנה ואנחנו צריכים להכריע".

להקים משמר לאומי גדול בהקדם

מבחינה ביטחונית מזהה אביבי שני תהליכים מרובי שנים שמגיעים אט אט להבשלה מלאה. התהליך הראשון הוא הסכנה האיראנית. "האיראנים בונים מסביבנו מערכת עם מאות אלפי רקטות, מאות טילים מדויקים, אלפי כלי טיס בלתי מאוישים וכוחות קומנדו סמוכי גבול המסוגלים בלוחות זמנים קצרים להיכנס פנימה לישראל. לצד זאת, הם בונים תוכנית גרעין שמגיעה לבשלות, כמה מהר? קשה לדעת, השבוע פרסמו שתוך כמה שבועות, וגם אם תוך כמה שנים, הווי אומר שיש כאן תחרות אסטרטגית מול איראן", הוא מתריע.

בתחרות עם איראן ישנן כמה אופציות לתוצאה אפשרית. "ישנה אופציה שנבין שצריכים לתקוף באיראן, ממילא כפועל יוצא סביר שתיפתח מלחמה עם איראן, במעגל ראשון שני ושלישי. במעגל ראשון בעזה לבנון וסוריה שם יש להם מאסה קריטית של רקטות, במעגל שני ביכולות שיש להם אצל החות'ים בתימן ובמליציות בעיראק, והמעגל השלישי הוא כמובן איראן עצמה שתילחם בנו באופן קונבציונלי ובעתיד עם נשק גרעיני".

התהליך השני שקורה כל הזמן ומתעצם הוא מערכה פלשתינית כוללת כנגד הציונות על ארץ ישראל. "לא רק חמאס, אלא פעולה על כל רוחב היריעה של ארץ ישראל, לרבות השתלטות על שטחי סי ביהודה ושומרון, הנגב והגליל. ובאותה מידה, קעקוע הביטחון האישי של יהודים בארץ ישראל, החל מירושלים וכלה ברמלה, לוד ויפו. מציאות בה יהודי לא בטוח בשום מקום בארץ ישראל. הכול זוהי מערכה שמטרתה הברורה לקעקע את החיבור של עם ישראל לארץ הזו".

איך התהליכים מתקשרים לגל הטרור הפוקד אותנו?

"ראינו את ההקשרים והחיבור בשומר חומות. איך ישנה מערכה של רקטות מעזה ופרעות בכל רחבי הארץ, במקביל לירי מסוים מלבנון. אפשר להגיד שהדגם הזה שכמותו לא ראינו ממלחמת השחרור הוא קדימון למפגש וקטורים במערכה הכוללת". לדברי אביבי הפתרון הוא שינוי סדרי עדיפויות. "אנחנו צריכים לעשות שינוי סדר עדיפות לאומי מהיסוד בתקופה של השנתיים-שלוש הקרובות. המון שנים קיצצנו מתקציב הביטחון והפנינו משאבים לטובת החברה האזרחית, אלא שכעת אנחנו נמצאים ברגע קריטי בהיסטוריה של מדינת ישראל שחייבים לתת את כובד המשקל שלנו על העימות נרחב. חייבים להיות פרו אקטיביים". אביבי מרחיב: "צריך לבנות כוחות גדולים הכוללים משמר לאומי גדול, לפעול לחיזוק כוח היבשה ובמקביל לבצע הכנות קדחתניות בחיל האוויר לקראת תקיפה באיראן".

הרבה לפני פגזים ומשמר לאומי, אביבי רואה את הביטחון שלנו בציונות כתרופה. "הציונות היא התרופה לכל הבעיות וכך תמיד הייתה. לצערנו כיום יש אירוע הפוך, הערבים תפסו את עקרונת הציונות ומיישמים עלינו, עושים חומה ומגדל בכל רחבי הארץ ואנחנו לעומת זאת בנסיגה, הזמן לא משחק לטובתנו".

יש שיאמרו שמדובר בכלל בטרור בודדים ולא מדובר במגמת טרור כוללת כנגדנו.

"הטרור הוא לא נקודתי, הוא קורה כל הזמן כי אנחנו בתוך מערכה. אנשים רואים עצים אבל לא רואים את היער. יש מערכה כוללת של השתלטות על הנגב ויהודה ושומרון, וקעקוע הביטחון האישי בכל רחבי הארץ, האם אנחנו במערכת נגד? אנחנו בכלל מבינים שאנחנו במערכה? התשובה היא לא, אנחנו לא מבינים את המצב, רואים עצים אך לא רואים את היער".

מה עמדתך כלפי האירוע בכפר מסריק, בו ערבים תושבי עכו הגיעו לקיבוץ, רכבו בפראות על המדשאות, קראו קריאות בוטות והשמיעו מוזיקה בקול רם, האם מדובר במעשה שובבות או התרסה לאומנית?

"אני רואה באירועים האלו הזדמנות להבנה מה מתחולל לנו מתחת לאף. העם צריך להבין שכל הוויכוחים שהיו בתוכו איבדו רלוונטיות, במציאות הנוכחית כולנו באותו סל, על כולנו עושים מערכה, ואם לא נתעשת, כולנו חלילה יכולים להיות בים. התפקיד של תנועת הביטחוניסטים לייצר הבנה בציבור היהודי שכולנו באותה סירה".

אחד הפתרונות בעיני אביבי לאירועים כמו אלו בכפר מסריק הוא הקמת משמר לאומי. "פועלים במרץ לסייע בהקצאת משמר לאומי ובכך לשנות את המציאות של ביטחון הפנים. כך למשל, אם בכפר מסריק היו עשרה אנשים עם סמכויות משטרה האירוע הזה היה נגמר אחרת לגמרי. היו מיד עוצרים את האנשים הללו, אוזקים אותם וכל התמונה הייתה נגמרת באופן אחר לחלוטין".

אביבי מבקש דווקא בימים אלו לקרוא קריאה גדולה לאחדות. "בסוף לא אלמן ישראל, כל מצב שהוא לקראת משבר, יש בו סיכונים אך לא פחות מכך יש הזדמנות לקריאת התעוררות גדולה כי האויב חושף את הכוונות בלי מסכות. צריך לקרוא קריאת התעוררות לציפוף השורות ברמה הציבורית וברמה הפוליטית. הייתי מצפה לראות ממשלה ציונית רחבה שתיערך לאתגרים. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להחרים אחד את השני ולהיות במשחקי אגו במקום להילחם באויבים שלנו". אביבי ממשיל את המצב למשל הצפרדע. "חשבנו איזו תמונה לשים בראש הדו"ח שאמור להיות מוגש לראש הממשלה, והחלטנו לאייר צפרדע בתוך מבחנת מים. צפרדע אם תיקח אותה לתוך מים רותחים היא תעוף החוצה, אך לעומת זאת, אם תשים אותה במים קרים ותתחיל לחמם את המים לאט לאט, הצפרדע תהיה במים במצב רתיחה ולא תצא, היא תמות בתוכו. כך מדינת ישראל, היא אותה צפרדע בתוך מים בהרתחה. העתיד של עם ישראל נמצא רק בידיים של עם ישראל ולא בידיים אחרות, אם נעשה את הדברים הנכונים נהיה עם ידנו על העליונה". בימים אלו יצאו בתנועת הביטחוניסטים לקמפיין גיוס המונים, והם קוראים לציבור הרחב לבוא ולהירתם למען הביטחון הלאומי. "אנחנו קוראים לציבור לבוא ולסייע לנו כדי להרים את קרנו וביטחונו של עם ישראל".

***