יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מינהלת הר הבית

הפעילה הפלסטינית סירין ג'ברין כינתה את היהודים המצפים לבניית בית המקדש בתואר "יהודים קטנים" שלדבריה "הורגים הרבה אנשים".

את הדברים אמרה בפודקאסט "עוד יום" של תאגיד השידור ''כאן'', בפרק בו שוחחה עם עיתונאי "כאן" חן ביאר על הנרטיב הפלסטיני ולמה מסגד אל-אקצא מעורר כל כך הרבה אמוציות בקרב הערבים אזרחי ישראל.

ג'ברין נשאלה על ידי ביאר "אם במקביל לתפילות של המוסלמים במקום גם עולים יהודים ועושים סיבוב כמו שעושים מסביב למסגד ואולי ממלמלים משהו בדרך ויורדים, לך באופן אישי הדבר הזה מפריע?".

היא השיבה: "מאוד, כי זה לא העניין רק של ללכת ולהתפלל שם. כי אנחנו ראינו במשך 73 שנים שכל אדמה שהרגל של ציוני נמצאת באדמה של פלסטיני היא נלקלחת והיא נכבשת. ואל-אקצא מאוד חשוב לנו ואנחנו לא ניתן לזה לקרות כי כל אדמה הלכתם עליה כבשתם אותה. טיהור אתני ממש. יש משפחות שנמחקו מהעולם, משפחות שלימות, אז הגיע הזמן לכעוס ולהגיד - די, זהו. אנחנו לא רוצים. ואל-אקצא זה הכי חשוב. יש תקשורת ביננו לבין אל-אקצא ובין ירושלים ספציפית כעיר מאוד מאוד קדושה לנו".

לאחר מכן שאל ביאר: "את יודעת שאני חושב, אין לי נתונים, מספר היהודים שבאמת ובתמים חושבים ומאמינים ורוצים שבזמנם יהיה בית מקדש שוב על הר הבית הוא קטן מאוד. לרוב היהודים המצב הקיים הוא בסדר גמור מבחינתם ואין להם שום שאיפות לשנות בו משהו".

בשלב זה העלילה ג'ברין על היהודים השואפים למקדש כי הם הורגים פלסטינים. "היהודים הקטנים האלה משנים הרבה לצערי הרב והם הורגים הרבה אנשים, והם עושים הרבה רוע נגד הפלסטינים שמתפללים שם", אמרה. כשאתה רואה אח שלך מהדת שלך נהרג או מישהו פוגע בו ומסיתים נגדו כל הזמן ואתה יודע שזה לא אמת אז אתה חייב לעמוד ולהגיד די".

לאחר מכן סיפרה כי היא שואפת שלא יהיו ישראל "בשום מקום", כלשונה. "אני לא רוצה את הישראלים שם. אני לא רוצה את הישראלים בשום מקום, לא רק באל-אקצא. אני רוצה שיצאו מפה ויתנו את האדמות האלה".

כשביאר שאל בתמיהה האם כוונתה שהישראלים יצאו "גם מחיפה ומתל אביב?". היא השיבה ללא היסוס: "מכל מקום".

בתחילת דבריה הכריזה ג'ברין: ''אני לא אזרחית ישראלית, אני אזרחית פלסטינית, אני כבושה פה. כפו עלי את תעודת הזהות. אני רק פלסטינית. מי שמציג עצמו כישראלי זה בגלל שאין לו מודעות פוליטית, אתה פלסטיני גם אם תגיד שאתה לא. יש אדמה קדושה שאנחנו רוצים להגן עליה, דווקא בגלל שהכיבוש רוצה אותה. יש פה אפרטהייד. אתה לא יכול לשים פלסטר כל הזמן. צריך לפתור את הבעיה מהשורש. זה מדמם ומדמם, יש עוד שאהידים, עוד הרוגים, לא הגיע הזמן להתפוצץ? לא במובן רע, במובן מהפכני".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: ''מדובר בעלילת דם אמיתית שלו הייתה נאמרת באירופה היו כולם סוערים. אבל פה בתאגיד לאור יום מותר להגיד יהודים קטנים הורגים ערבים בהר הבית. אנחנו דורשים מידית את הסרת התכנית מאתר התאגיד ונזיפה בכתב שלא עצר מיידית את השיחה האנטישמית''.

מתן פלג יו''ר תנועת אם תרצו מסר: "'מועצת התאגיד חייבת לקבל החלטה. אם ברצונה לבטא את רגשות האויב, היא מוזמנת לפנות לאבו מאזן לקבל תקציב. הוא בטח ישמח כי התכנים שיוצאים משם לאחרונה לא רחוקים מהנרטיב שלו. מי שלא מבין שמשאב ציבורי אינו קרדום לחפור בו תחת יסודות המדינה - שיוותר על התקציב. איך ייתכן שמקיימים פרק כל כך מסית, כל כך שקרי, והמראיין לא טורח להעיר או לתקן את הדברים החמורים? ביזיון שאין כדוגמתו'".

מכאן חדשות נמסר: "הסכת 'עוד יום' הוא הסכת אקטואליה שמעמיק, בין היתר, בנושאים השנויים במחלוקת בחברה הישראלית. מגיש ההסכת הסתייג בשידור מדבריה של ג'ברין והדגיש כי הם מייצגים את דעותיה הפרטיות בלבד. הפרק הבא יביא את העמדה הנגדית ויעסוק במאבק למען עלייה ותפילה יהודית בהר הבית. כאן מקפידים על גיוון הוגנות והגינות".