אל אקצא
אל אקצא צילום: רויטרס

עבד אל-מאלכ דהאמשה, חבר הכנסת לשעבר מטעם הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ), אומר כי התנועה האסלאמית מתייצבת כאיש אחד מאחורי חבר הכנסת מנסור עבאס לאחר שמנהיג חמאס ברצועת עזה יחיא אל-סינוואר האשים אותו בבגידה באסלאם ודרש מהרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) לפרוש מיידית מהקואליציה.

בראיון לערוץ הערבי ישראלי "הלא" אמר דהאמשה, כי סינוואר קיבל מידע שגוי לגבי רע"מ מפוליטיקאים וגורמים אחרים ובנימה ביקורתית הוסיף שסינוואר מצטייר כמומחה בהפרחת סיסמאות בעוד התנועה האסלאמית בישראל מתמקדת בעשייה למען החברה הערבית והעם הפלסטיני.

לדברי דהאמשה, בתנועה האסלאמית קיימות דיעות שונות, ואולם לאחר שמתקבלת החלטה כולם פועלים כאיש אחד ועומדים מאחורי מנסור עבאס.

בהתייחסו לביקורת של סינוואר אמר עוד דהאמשה, כי התנועה האסלאמית הוכיחה את עצמה במשך שנים ארוכות בעשייה עבור העם הפלסטיני, מסגד אל-אקצה ורצועת עזה, ובכלל זה בהצבעה בעד הוצאה לפועל של תוכנית ההתנתקות הישראלית מעזה בשנת 2005 ובהעברת סיוע לעשרות אלפי יתומים ברצועת עזה.

בפניה ישירה לסינוואר אמר דהאמשה, כי אם רע"מ לא הייתה מצביעה בעד תוכנית ההתנתקות מצבה של רצועת עזה כיום היה הרבה יותר גרוע.

בהקשר הפוליטי הישראלי אמר דהאמשה, כי מנסור עבאס הוא זה שהפיל את נתניהו ואפשר את הקמת הממשלה, וכעת רע"מ היא זו שתקבל את ההחלטה מתי לפרוש מהקואליציה.

הוא הדגיש, כי ירושלים, מסגד אל-אקצה והמולדת הפלסטינית הם קווים אדומים ודרישות רע"מ נהירות לממשלה.

לדבריו, המהלך שנקטה רע"מ אינו מסתכם רק בהקפאת הפעילות במסגרת הקואליציה אלא איום להתפטר מהכנסת אם דרישותיה לא תיעננה.

דהאשמה דחה את ההתערבות של סינוואר בפוליטיקה הישראלית בהדגישו, כי איש פרט לרע"מ ולתנועה האסלאמית לא יקבע מתי רע"מ תפרוש מהקואליציה.

אם הממשלה לא תיענה לדרישות שלנו בפרט בנוגע למסגד אל-אקצה ובנוגע לעם הפלסטיני הממשלה תיפול, אמר דהאמשה.

מפלגת רע"מ הציגה לראש הממשלה בנט את התנאים להישארות בקואליציה: שמירת הסטטוס-קוו במסגד אל-אקצא ומניעת תפילת יהודים ברחבות המסגד.

בנוסף, דורשים במפלגה מתווה מוסכם ליישום תוכנית החומש הכלכלית תוך שנה, זירוז ההכרה וההסדרה בכפרים בנגב והרחבת תכנית מיגור הפשיעה והאלימות בחברה הערבית.