יעקב חגואל
יעקב חגואלצילום: חיים טוויטו

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה: יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל, יעקב חגואל, פנה לראש הממשלה נפתלי בנט בבקשה להכיר רשמית בנרצחי הפיגועים על רקע אנטישמי בתפוצות כחללי פעולות האיבה.

כזכור, על פי דו"ח ההסתדרות הציונית העולמית שנחשף בשבוע שעבר, מתחילת שנת 2022 נספרו 395 אירועים אנטישמיים, כ-100 אירועים יותר מהתקופה המקבילה בשנת 2021, לצד גידול במספר אירועי ההסתה ושימוש בקונספירציות, כאשר דווחו 156 אירועים אלו לעומת 72 בתקופה המקבילה בשנת 2021.

כמו כן, נרשמה עלייה גם באירועים ואמירות הקשורות בדה לגיטימציה למדינת ישראל ונספרו כ- 30 השנה, לעומת 9 בלבד בתקופה המקבילה אשתקד. בתקופה זו נרשמה גם עלייה באירועי האלימות הפיזית, כאשר מתחילת השנה נספרו 47 אירועי אלימות כנגד יהודים, לעומת 31 בתקופה המקבילה בשנת 2021. כמו כן על פי נתוני הסוכנות היהודית בפיגועים אנטישמיים בעולם נרצחו מאז קום המדינה כ-200 יהודים.

חגואל כתב לבנט: "ב-1998 החליטה מדינת ישראל לזכור ביום זה גם את חללי פעולות האיבה ששילמו בחייהם במהלך המאבק שמנהלים ארגוני הטרור במשך שנים כנגד אזרחי ישראל. מדינת ישראל "עוצרת" ביום זה את רצף החיים השוטף וזוכרת את מיטב בניה ובנותיה שנרצחו רק בשל עובדת היותם בני העם היהודי, אלא שדווקא ביום זה המסמל יותר מכל את אחדות העם היהודי – נראה שנשכח מקומו של חלק בלתי נפרד מעמנו. יהדות התפוצות כשמה כן היא, אלו אחינו בני עמנו שיהדותם הולכת וצועדת עימם במשך חייהם – והיא זו שמעת לעת שמה גם את אחינו מעבר לים על הכוונת של ארגוני טרור ומחבלים אנטישמיים ברחבי העולם".

עוד הוסיף חגואל: "מדובר ב'חיבור דמים' זועק וברור - אך למרות זאת מדינת ישראל טרם השכילה לזכור את בני עמה שנרצחו בפיגועים על רקע אנטישמי בתפוצות. ביום הזיכרון אנו זוכרים מדי שנה רק את אלו שהם אזרחי ישראל, אך כנראה וששכחנו חלק מאחינו שנרצחו אך רק בשל עובדת היותם בני העם היהודי. מטבע הדברים, בני משפחות הנרצחים לא זוכים כלל לסיוע מצד מדינת ישראל. אני קורא לך, אדוני רה"מ, לפעול להכרה רשמית של מדינת ישראל בנרצחי ונפגעי פיגועי האנטישמיות בעולם כחללי פעולות האיבה. עלינו לזכור אותם בטקסים ממלכתיים של מדינת ישראל ולפעול כי הם יהיו חלק בלתי נפרד מהזיכרון וההתייחדות המשותפת של מדינת ישראל. ברור כי הכרה מלאה נושאת עימה גם משא כלכלי - אך זוהי חובתנו עבור אחינו היהודים".

מחר ייערך ברחבת המוסדות הלאומיים בירושלים טקס יום הזיכרון לזכר הנופלים במערכות ישראל ובפעולות איבה ולזכר היהודים שנרצחו בפיגועי טרור ואנטישמיות בעולם. שמותיהם של הקורבנות מאז קום המדינה יהיו חקוקים על קיר הנצחה שיוצב במרכזו של הטקס. השנה ייערך הטקס בהשתתפות משפחות שכולות שחולצו לאחרונה מאוקראינה, אשר יקיריהן שירתו כחיילים בודדים בצה"ל ונפלו במהלך שירותם.