אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: Unsplash

במועד מסירת הנכס מהקבלן אל הבעלים, ולעיתים אף בשלבים מאוחרים יותר, פעמים רבות יתגלו ליקויי בנייה. מדובר בתופעה שכיחה בענף הבנייה הישראלי, בין אם מדובר בליקויים מינוריים או משמעותיים יותר, ולהם השלכות על איכות החיים ואף על שווי הנכס.

בשל כך, קיימים סעיפים בחוק הנוגעים להתנהלות מול הקבלן במצבים אלו כאשר על פי הסטטיסטיקה עלות תיקון ליקויים עבור חברת הבנייה לאחר מסירה נעה בין -10%-15% מעלות הפרויקט.

סוגי הליקויים הקיימים

הסוג ראשון של הליקויים נוגע לרמה הקוסמטית, למשל סדקים בקירות הוא ליקוי בנייה נפוץ מאוד וחשוב לוודא שמדובר בעבודת טיח פגומה ולא ליקוי בטיחותי חמור הקשור ביציבות. ליקויים נוספים בהם אתם עלולים להיתקל הינם: ליקויים באינסטלציה (בדרך כלל הסיבה להופעתם טמונה בעבודה ברמה נמוכה ושימוש בחומרי גלם זולים), ליקויים הקשורים לריצוף (כגון הבדלי גובה או צבע בין מרצפות, שברים ומרצפות מתנדנדות) וליקויים על גבי הקירות כגון סימני רטיבות.

הסוג השני מתייחס לבטיחות ולכן מדובר בליקויים חמורים יותר והם קשורים בדרך כלל למבנה ושלד. בניגוד לליקויי הבנייה הקטנים הניתנים לתיקון יחסית מהיר ופשוט, כאן עלות, התיקון, אם הוא בכלל אפשרי, תהיה מאוד גבוהה.

הם נגרמים בדרך כלל בעקבות מצב בו הקבלן לא עמד בתקנות וכללי הבטיחות, התכנון והבניה המעוגנים בחוק ונקבעים על ידי משרד הבנייה או גופים אחרים, למשל פיקוד העורף כאשר מדובר בממד. כאמור, מדובר בליקויים בעבודה על השלד עצמו או אי עמידה בתקן של הממד, מעקה הבטיחות, גודל החדר, גובה התקרה, ריצוף, יכולת בידוד של תריס ועוד.


מה הן ההשלכות של ליקויי בנייה?

השלכות ליקויי הבנייה נוגעות בשני היבטים, הראשון הוא ערך הדירה שיורד ויתבטא בעת מכירה או השכרה והשני הוא ההשפעה על איכות החיים של הדיירים שעלולה להיפגע משמעותית. לעיתים הליקויים נראית לעין, כגון סדקים ,אבל לא בהכרח ולכן חשובה הבדיקה של איש מקצוע. אנשים משקיעים את מיטב כספתם בקניית דירה ומעבר לעוגמת הנפש הנובעת מהתקלות, התיקון עלול להוביל להוצאה נוספת, לא מתוכננת.

ליקויים קוסמטיים כגון כתמי רטיבות עלולים להוות סימן לבעיה גדולה יותר של המערכת כולה או להיות מלווים בעובש המזיק לבריאות, ובעיות באינסטלציה בדרך כלל מגיעות יחד עם ריחות לא נעימים. במקרים של ליקויים בטיחותיים, פעמים רבות ליקויי בנייה חמורים הקשורים לבטיחות כלל אינם ניתנים לתיקון- במקרה זה הקבלן יצטרך לפצות את הרוכש לאחר הערכת הנזק על ידי שמאי.

גיליתי ליקויי בנייה בדירה- למי פונים?

הטיפ הראשון והחשוב ביותר הוא לפנות לעורך דין נדלן מיד עם גילויי הליקויים, ככל שתדחו לאורך זמן רב יותר את תחילת התהליך והגשת התביעה כך יהיה קשה יותר להוכיח שהליקוי נובע מרשלנות הקבלן ולא כתוצאה מסיבה אחרת. מומלץ אף להגדיל ראש ולבצע בדק בית (דרך בקר עצמאי) לפני הכניסה.

חשוב שעורך הדין שבחרתם יתמחה בליקויי בנייה וידע לעבור על הניירת המשתנה מפרויקט לפרויקט, לקבוע מי הגורם האחראי ומה החוק מאפשר לעשות בנידון, ובהמשך ידרוש מהקבלן את כל הפיצויים הכספיים המגיעים או/ו יעקוב אחרי התיקונים. מכיוון שבמרבית המקרים נדרשת חוות דעת של מומחים נוספים מענף הבנייה, כגון מהנדס בניין, שמאי מקרקעין או חברות בדק,

ישנה חשיבות להיכרות של עורך הדין עמם. למשל, לצורך קבלת חוות דעת מקצועית על הנכס שתהיה קבילה בבית המשפט. אם מדובר בליקויי המשפיע על בניין הדירות כולו מומלץ שעורך הדין ייצג את האינטרסים של כלל הדיירים אבל גם את האישיים. חשוב להבין כי כאשר הדיירים מאחדים כוחות ופונים יחד, הפתרון יהיה מהיר יותר.