נעמה חדד
נעמה חדד צילום: אבי ישראל

נעמה חדד בת ה-19 מבאר שבע מתנדבת כבת שירות לאומי באגף 'משפחות, הנצחה ומורשת' במשרד הביטחון, הגוף האחראי להנצחת חללי מערכות ישראל.

בתקופה הזו האגף אחראי על טקסי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. אנשי האגף פועלים מסביב לשעון על מנת לוודא שהחללים ומשפחותיהם מקבלים את המעטפת השלמה וכך גם כבוד והוקרה לנופלים במערכות ישראל.

"זה מחשבה מתמדת וירידה לפרטים הכי קטנים, כל פרט קטן בעשייה הזו מחבר אותנו למשפחות ובכלל ליום הזה" סיפרה חדד. "עם הזמן אני מבינה שאני חלק מכל זה ותורמת רבות להנצחת החללים. הסיפורים על הנופלים שאני שומעת, ההתמודדות של המשפחות עם האובדן ושיחות טלפון עם קרובי המשפחה, כל אלה גורמים לתפקיד שלי לקבל משמעות אחרת. אני מרגישה בתפקידי שליחות גם בדברים הכי קטנים שיש, שנותנים עבור מישהו אחר משמעות גדולה".

"בתחילת השירות שלי באגף, הייתה אמא שכולה שפנתה אליי לבקשת סיוע", היא שיתפה. "עזרתי וייעצתי במה שיכולתי ולאחר כמה שעות היא התקשרה אליי שוב, במיוחד כדי להודות לי. היא בירכה אותי בשיחת בטלפון הזו, ואני התרגשתי במיוחד. אנחנו עושים בעבודה הזו דברים שלעיתים יכולים להרגיש כקטנים – לענות למיילים או לטלפונים, לסייע מבחינה לוגיסטית ועוד, אבל התודה שאנחנו מקבלים ולהבין כמה זה משמעותי עבור אותן משפחות גורם לי להתרגש בכל פעם מחדש".

אל התפקיד הזה היא הגיעה דרך עמותת 'ש"ל-שילה'. "כל תפקיד בשירות הלאומי הוא משמעותי, אבל ידעתי שאני רוצה תפקיד עם עשייה לאומית וכשהגעתי לאגף הנצחה ומורשת מיד התאהבתי. התחושות לקראת יום הזיכרון הן עוצמתיות, אנחנו מתכוננים לקראת היום הקדוש הזה ונערכים אליו כבר זמן רב. אני מחכה כבר לראות את התוצאות של המאמץ שהשקענו ולהרגיש שאני לקחתי חלק ביום הזה, זו התרגשות שממלאה אותי".

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי – אזרחי: "אנו מתמלאים גאווה לנוכח עשיית בני ובנות השירות הלאומי-אזרחי, להנצחת זכרם של חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. אנו אסירי תודה למתנדבים שלנו, שנמצאים בכל מקום שיש בו צורך ופועלים לילות כימים למען המדינה והחברה".