הרב יונה מצגר
הרב יונה מצגר צילום: פלאש 90

על רקע חגיגות יום העצמאות אמר הרב הראשי לישראל לשעבר, הרב יונה מצגר, כי עולם התורה חב חוב עצום למדינת ישראל.

"הגם שלמדינה ישנם הרבה חסרונות, עדיין יש לה מעלה גדולה שהיא תומכת התורה הגדולה ביותר בעולם, לית מאן דפליג", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

"יש עולם ישיבות אדיר בארץ ישראל, מקבלים תמיכה מטעם המדינה. יתירה מזו, אנחנו יוצאים היום מיום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אנשים, חיילים שהקריבו את נפשם כדי שנוכל לחיות כאן ושבבני התורה יוכלו ללמוד תורה".

"הרב עובדיה יוסף זצ"ל אמר שמגיע לכל אחד מהם נשיקה, לא לחינם בבתי כנסת ספרדים רבים אומרים בפתיחת ארון הקודש מי שבירך לחיילים שנהרגו. צריך להבין שיום הזיכרון זה לא יום עבור המשפחות השכולות, זה עבורנו. המשפחות השכולות חוזרים כמונו מאירוע משפחתי משמח, מגיעים הביתה ורואים את מיטת בנם ריקה והכאב נשאר. אצלם כל יום הוא יום הזיכרון".

עוד אמר: "הדגש בעקידת יצחק הוא על אברהם אבינו, למרות שגם יצחק הסכים להיעקד למרות שהוא לא היה מצווה ועושה, הוא היה יכול ללכת הביתה. מסבירר ה"שפת אמת" שיש שני סוגים של עקידה, יש עקידה שהיא על מוות ויש עקידה שהיא על החיים. למי שמקריב את חייו יש כאב אחד, אחריו הוא הולך לעולם שכולו טוב, אבל לאבא עקידת בנו היא כל הזמן, כל השנה".

"קול החללים קורא מתחת לאדמה, תתחשבו אחד בשני, תפסיקו עם המלחמות הללו זה עם זה" סיים הרב מצגר את הראיון. "חבל שאנחנו יודעים בעת מוות להיות ביחד אבל כשהכל בנחת אנחנו רבים".