השופט דוד מינץ
השופט דוד מינץ צילום: פלאש 90

בג"ץ נתן אתמול (רביעי) אור ירוק למדינה לפנות 251 פלסטינים מססאפר יטא, שפלשו באופן לא חוקי לפני מספר שנים לשטח אש 918, שטח אימונים של צה"ל בדרום הר חברון.

מדובר בשטח אש שהוכרז ככזה בשנת 1980, והוא שימש בעשורים הראשונים לאחר הכרזתו לאימוני של צה"ל, ובתוכם חיל האוויר.

השופטים דוד מינץ, יצחק עמית ועוזי ועופר גרוסקופף פסקו פה אחד כי הפלסטינים פלשו לשטח באופן לא חוקי לאחר שהוכרז כשטח אימונים, והראו כיצד טענות הפלסטינים למגורים במקום במשך עשרות שנים הן שקריות לחלוטין.

לקריאת פסק הדין המלא לחצו כאן

עד לתחילת שנות ה-2,000 המינהל האזרחי ביצע פעולות אכיפה הרחבות על מנת לאפשר את המשך שגרת האימונים של צה"ל בשטח. בפסק הדין נכתב כי "לצד פעולות האכיפה האמורות לסילוק מבנים קבועים משטח האש, נוהלו מגעים בין הגורמים המקומיים לבין שלטונות הצבא בכל הנוגע לשהייה במקום לצרכי מרעה וחקלאות, אך לא למגורי קבע. לבסוף, גובש מתווה פשרה עם חלק מהשוהים בתחומי השטח, במסגרתו הותרה אליו כניסת חקלאים ורועי צאן בזמנים בהם לא מתקיימים אימונים, בעיקר בסופי שבוע ובחגי ישראל".

בהמשך הקימו הפלסטינים בתי קבע במקום ועתרו במספר מקרים לבג"ץ נגד פינויים על ידי המינהל האזרחי. במסגרת העתירה הנוכחית, שהוגשה בשנת 2013, טענו הפלסטינים באמצעות עורכי הדין של "האגודה לזכויות האזרח" כי הם מתגוררים בקרקע כבר 45 שנים, עוד טרם ההכרזה על השטח כשטח אש.

המדינה טענה מנגד כי הפלסטינים פלשו לקרקע לאחר הכרזתו כשטח אש, טענה שהוכחה כנכונה ובית המשפט קיבל אותה. בפסק הדין כתב השופט דוד מינץ כי "לא מדובר בשאלה עובדתית סבוכה כי אם בשאלה שההכרעה בה, בפרט לצורך העתירות שלפנינו, אינה מורכבת כלל וכלל".

שני הצדדים הגישו לבג"ץ צילומי אוויר שמוכיחים, לטענתם, את טענותיהם. על כך כתב השופט מינץ: "אף כי אין חולק כי פענוח צילומי אוויר הוא עניין של מומחיות, עיון בצילומי האוויר, הן אלה שהגישו המשיבים והן אלה שהגישו העותרים, אף בעין בלתי מיומנת ומקצועית אלא בעיני הדיוט לדבר, מגלה מסקנה חד משמעית וברורה כי הדין עם המשיבים".

בפני בית המשפט הונחו עשרות צילומי אוויר משנים שונות. על כך כתב השופט מינץ כי "מדובר במצבור משמעותי של צילומי אוויר המגלה מצב דברים ברור וחד-משמעי. בעוד שעד שנת 1980 לא ניתן לזהות בשטח סימנים למגורים, ודאי לא מגורי קבע בכל השטח, ניכרת על פי הצילומים תנופת בניה בח'רבאות במהלך שנות ה-90 ובעיקר החל משנת 2000 והלאה". הוא הוסיף כי אף מצילומי האוויר שהגישו הפלסטינים לבג"ץ ניתן לראות זאת.

בארגון השמאל שוברים שתיקה תקפו את פסק הדין שיאפשר פינוי הפלסטינים: ''בג"ץ נתן אתמול אור ירוק לגירוש הגדול בהיסטוריה של הכיבוש מאז ראשית שנות ה-70. גירוש של מאות בני אדם לטובת הרחבת התנחלויות, מאחזים ואימונים של חיילי צה"ל. ככה מנצלים את הכיבוש כדי לתרץ את השימוש בשטח, בזמן שמתעלמים מהאיסור של העברת אוכלוסייה בכפיה".