גשם קל
גשם קלצילום: איסטוק

מזג האוויר היום (שישי) יהיה מעונן חלקית. עד שעות הצהרים ירד גשם מקומי בצפון הארץ ובמרכזה. בבוקר עדיין ייתכנו סופות רעמים יחידות בצפון הארץ. הטמפרטורות תהיינה נמוכות מהרגיל.

בשבת יהיה מעונן חלקית עד בהיר, ללא שינוי ניכר בטמפרטורות.

ביום שני תחול התחממות נוספת. בדרום הארץ ינשבו רוחות חזקות וצפוי להיות אביך. אף ייתכנו שם סופות חול מקומיות. במהלך היום הרוחות יתחזקו בשאר האזורים וייתכן אובך.

בשבוע האחרון נחתם הסכם שיתוף פעולה בין השירות המטאורולוגי הישראלי לשירותים המטאורולוגים של קפריסין ויוון, והסכם שיתוף פעולה עם מכון קפריסין, בהמשך להסכם הבילטרלי שנחתם עם קפריסין בדצמבר 2018. ההסכמים נחתמו בניקוסיה בנוכחות מנהלי השירותים המטאורולוגים, שגרירי ישראל ויוון, מנכ"ל משרד החוץ הקפריסאי ונשיא מכון קפריסין.

התשתית להסכם הינה ההבנה כי מזג האויר לא יודע גבולות - תופעות מזג האויר ושינוי האקלים במזרח הים התיכון דומות בשלושת המדינות, האתגרים בתחומים אלו עימן מתמודדות שלושת המדינות דומים אף הם. זאת ועוד, שלוש המדינות חולקות מטרות דומות, ומשתמשות באמצעים ובטכנולוגיות דומות על מנת לשמור על חיי האדם ורכושו ולשמור על הסביבה, ומעוניינות לסייע האחת לשניה.

שיתוף פעולה של השירות המטאורולוגי עם יוון מתקיים כבר מספר שנים במסגרת קונסורציום קוסמו לפיתוח מודלים מטאורולוגים. עם קפריסין החלה בשנים האחרונות החלפת מידע שוטפת - כאשר הקפריסאים משתפים את נתוני המכ"מ שלהם בזמן אמת והשירות המטאורולוגי מטמיע את הנתונים לתוך מודלים אזוריים ושולח לקפריסאים תחזיות מטויבות. בחורף האחרון היתה התקדמות נוספת בשת"פ הטרילטרלי, עת קיימו החזאים של שלוש המדינות דיונים משותפים וקיבלו החלטות משותפות על שמות של סערות ואירועי מזג אויר (כגון "כרמל" ו"אלפיס").

עתה, שיתוף הפעולה מתרחב ומקבל תוקף. במסגרת ההסכם השירותים המטאורולוגים של שלוש המדינות ירחיבו את שיתוף המידע זה עם זה, יפתחו וישפרו תוצרי מודלים לחיזוי לטווח קצר, חיזוי סכנת שריפות והתפשטותן, מודלים אקלימיים אזוריים ועוד.