בני גנץ
בני גנץ צילום: Olivier Fitoussi/Flash90

אחר אין ספור דחיות, מועצת התכנון העליונה תתכנס ביום חמישי הבא כדי לאשר כ-3,988 יחידות דיור ביהודה ושומרון.

על שולחנה של המועצה יעמדו 25 תוכניות שונות והיא תתכנס לראשונה מאז כינוסה הקודם בחודש אוקטובר אז אושרו יותר מ-3,000 יחידות דיור, אך למעלה מ-1,700 מהן לא זכו עד היום לחתימת שר הביטחון לשם קידומן.

על פי הודעת המנהל האזרחי בישיבה יועלו 1,452 יחידות דיור להפקדה על פי הפירוט הבא: בנוקדים 32 יח"ד, במעלה אדומים 16, בקדומים 286, בדולב 90, בעמנואל 170, במבוא חורון 110, בשערי תקווה 192, באלקנה 500 ובנגוהות 56.

עוד יועלו 2,536 יחידות דיור למתן תוקף: בדולב 364 יח"ד, במעלה מכמש 114, בשבות רחל 534, בנריה 168, בגבעת זאב 136, באפרת 40, בצופים 92, ברבבה 64, בטל מנשה 107, בביתר עילית 761 ובקרית ארבע 156.

גורמים בהתיישבות ששוחחו עם ערוץ 7 זעמו על מספר יחידות הדיור וטענו כי עקב כניעה לדרישות אמריקניות קוצץ באופן משמעותי מספר יחידות הדיור שהיה אמור לעלות למועצת התכנון העליונה בדיון הנוכחי ועמד על כ-5,800.

"אנחנו מביעים זעזוע מהקיצוץ הגדול שעשו בתוכניות שהוגשו והיו מוכנות. לשמוע יום אחרי פיגוע כל כך קשה שבמקום לבנות עוד, מקצצים תוכניות בהתיישבות, זה דבר נורא ואיום", אמרו הגורמים.

גורם מדיני אמר כי המהלך כולו תואם עם הממשל האמריקני כולל מספרי יחידות הדיור ומיקומיהם, והיה קשר הדוק בנושא בין לשכת שר הביטחון לנציגים אמריקניים הפועלים מטעם שגרירות ארה"ב בישראל.

השבוע ביקרה משלחת אמריקנית בישראל כדי לתאם את ביקורו העתידי של הנשיא ג'ו ביידן המתוכנן לחודש הבא ואישור התוכניות ביו"ש לא עתיד לפגוע בו.

שרת הפנים איילת שקד הגיבה לכינוס מועצת התכנון העליונה ואמרה: "אני מברכת על כינוס המת"ע בשבוע הקרוב לקראת בנייה של כ-4000 יחידות דיור, כולל היישוב מצפה דני שחשוב לי במיוחד, אותו אני מלווה שנים רבות. הבנייה באיו"ש היא דבר בסיסי, מתבקש ומובן מאליו".

יו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך הוסיף, "מת"ע היא האויר לנשימה של ההתיישבות. היא החמצן. אני מברך את רה"מ ושר הביטחון על ההיענות לבקשתי ועל הוצאת הזימון לכינוס המת"ע. בעז"ה נמשיך ונפעל למען ההתיישבות. התיישבות רחבה - ישראל חזקה יותר ובטוחה יותר".

בסביבתו של אורבך רואים באישורי הבנייה ביו"ש הישג שני אחרי דחיית גזירת מעונות האברכים. "מדובר באישורי בנייה ביו"ש במקומות שמעולם לא אישרו. צריך להשוות את הממשל הזה לתקופת אובמה ולא לתקופת טראמפ והקושי גדול יותר אל מול האמריקאים".

ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, יואב קיש ואורית סטרוק אמרו: "החלטת שר הבטחון להסדיר ולהרחיב מאחזים פלסטיניים במקביל לקידום ההתיישבות הישראלית ביו"ש - היא החלטה חמורה ומסוכנת. חמורה פי כמה העובדה שהחלטה מסוכנת זו מכשירה חלק ממאחזי-אבו-מאזן ומתקבלת כ"הישג" כביכול לניר אורבך בעקבות ה"אולטימטום" שהוא הציג".

"בזמן שהרשות הפלסטינית מצהירה, שכל מאחז שלה בשטחי C הוא עמדה קידמית במערכה לכיבוש הארץ, שר הבטחון מעמיד פנים שמדובר בהתיישבות תמימה ללא מטרות עוינות, שיש לקדם ולפתח אותה, מתוך השוואה חסרת-שחר להתיישבות הישראלית. אנו קוראים לשותפיו-לקואליציה של שר הבטחון, שהחתימו אותו בהסכם הקואליציוני על התחייבות להילחם נגד תכנית-הכיבוש של אבו מאזן, לדרוש ממנו בתוקף לקיים את התחייבותו זו, ולהתנגד בתוקף לקידום הבניה לפלסטינים מתוך הקבלה והשוואה פסולה להתיישבות הישראלית", אמרו השניים.

ח"כ מוסי רז הגיב וכתב: "‏אישור מעל ל3000 יחידות דיור בהתנחליות שבשטחים הכבושים הוא לא מוסרי ופוגע בעתיד אזרחי ישראל".

ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן הגיב "אנחנו מזועזעים מהמשך של השיטה הקלוקלת, האנטי ציונית והאנטי מוסרית של ממשלת בנט-גנץ-לפיד הכוללת הסדרת הפלישות והבנייה של הערבים בשטחי C במקביל לאישורי יחידות דיור בהתיישבות היהודית, כאילו אין לעם ישראל זכות עצמאית לבנות בארצו. השיטה האומרת שאם היהודי מקבל אז גם הכובש הערבי צריך לקבל טובות ובמיוחד בתקופה זו, שלאויב לא מגיע דבר על הטרור האכזרי שהוא מבצע באחינו, לא תעלה על הדעת.

עם ישראל חייב להבין שאישורי הבניה הערבית בשטחי C זהו אישור בפועל להעביר אוכלוסיה ערבית עויינת משטחי A וB המופקרים לשטחי C, שעליהם אפילו יצחק רבין החליט לשמור במסגרת הסכמי אוסלו הארורים.
אדוני ראש הממשלה נפתלי בנט לתשומת ליבך, בישיבת מת"ע הקרובה אתה מתכוון לאשר בגוש עציון יותר יחידות דיור לערבים מאשר ליהודים. זו תבוסתנות, חולשה ובושה לאומית".