דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: רויטרס

אכזבה לנשיא לשעבר דונלד טראמפ. שופט בית המשפט הפדרלי בסן פרנסיסקו, ג'יימס דונאטו, החליט לדחות את תביעתו של טראמפ נגד ראשי טוויטר, בדרישה להחזיר את חשבונו אל הרשת החברתית לאחר שהוא הושעה ממנה בעקבות אירועי הפריצה לקפיטול, ולאחר מכן חשבונו נסגר סופית.

השופט דונאטו דחה את טענת עורכי דינו של טראמפ כי טוויטר הפרה את התיקון הראשון לחוקה האמריקאית המבטיח לו את חופש הביטוי. טראמפ גם טען כי טוויטר פעלה כישות ממשלתית ולא פרטית, ולכן היה אסור לה לפגוע בחופש הביטוי שלו.

"טוויטר מפעילה מידה מסוימת של כוח ושליטה על השיח הפוליטי במדינה הזו שהיא בלתי ניתנת למדידה, חסרת תקדים היסטורית, ומסוכנת מאוד לדיון דמוקרטי פתוח", נכתב בכתב התביעה שהגישו עורכי דינו של טראמפ. אלא שהשופט דונאטו החליט לדחות את התביעה בטענה כי טוויטר שימשה כישות פרטית, שאינה כפופה להבטחת חופש הביטוי כפי שנקבע בחוקה.

"טוויטר היא חברה פרטית, והתיקון הראשון בחוקה חל רק על פגיעה בחופש הדיבור מצד ארגונים ממשלתיים, ולא על פגיעה לכאורה על ידי חברות פרטיות. התלונה אינה מוכיחה באופן סביר שטוויטר פעלה כישות ממשלתית כאשר סגרה את החשבונות של התובעים", קבע השופט בפסק הדין המשתרע על פני 17 עמודים.

טראמפ, שהגיש את התביעה יחד עם חמישה תובעים אחרים שטענו כי טוויטר הפרה את חופש הביטוי שלהם, היה בעל חשבון טוויטר פעיל במיוחד בתקופת כהונתו ונהנה מ-88 מיליון עוקבים כאשר ראשי טוויטר החליטו להשעות ולאחר מכן לסגור את חשבונו בטענה כי הסית את תומכיו לפרוץ לבניין הקפיטול.