נפתלי בנט
נפתלי בנטצילום: חיים צח /לע"מ

צוות המדיה של ראש הממשלה נפתלי בנט במפלגת ימינה שילם בעשרת הימים האחרונים 110 אלף שקלים על קידום ממומן בפייסבוק ובאינסטגרם.

הרשת החברתית מאפשרת לגולשים לדעת אילו פוסטים הם "ממומנים", ויש מי שמקדם אותם בתשלום במטרה לחשוף אותם לקהל רחב ככל האפשר.

עד כה שילמו אנשי בנט כ-50 אלף שקלים כדי לקדם את הפוסט עם "נאום האחים" של בנט בערב יום הזיכרון. 60 אלף שקלים שולמו כדי לקדם את הראיון של בנט לרשת CNN, במהלכה התעמת עם המראיינת האמריקנית.

המגישה כריסטיאן אמנפור הרגיזה את ראש הממשלה כשדיברה על אלימות של המתיישבים ביו"ש כלפי הפלסטינים בשטחים הכבושים, כלשונה.

בנט השיב בחריפות: "מדובר בכזבה ברורה, זה שקר, פשוט שקר. זה מיעוט קטן, ואני מתנגד... מתוך חצי-מיליון ישראליים ביהודה ושומרון יש כמה מאות בעייתיים, אולי פחות. אין סימטריה. זה לא שטח כבוש, זה שטח שנוי במחלוקת". המגישה התקוממה: "אתה לא תגיד שאני משקרת".

פוסט נוסף בפייסבוק של ראש הממשלה שקיבל ''קידום ממומן'' הוא הנאום בטקס יום הזיכרון בבית יד לבנים, שם קרא בנט לאחדות בעם ישראל: "מדינת ישראל שלנו היא הפעם השלישית שיש כאן מדינה יהודית ריבונית בארץ ישראל. בפעמיים הקודמות, לא צלחנו את העשור השמיני בשלום. זהו השיעור החשוב ביותר בהיסטוריה שלנו, ואני לא מתעייף מלחזור עליו.

''בפעם הראשונה, המדינה הראשונה שלנו, בימי דוד ושלמה, שרדה 80 שנה כממלכה מאוחדת וריבונית. בשנה ה-81, בגלל סכסוכים פנימיים, המדינה התפצלה לשניים, ואיבדנו לעד את מרבית העם שלנו, את עשרת השבטים.

''בפעם השנייה, בימי בית שני, ממלכת החשמונאים התקיימה כ-77 שנה כמדינה מאוחדת וריבונית. לקראת סוף התקופה, שוב התקיים סכסוך פנימי קשה בתוכנו והיהודים עצמם הם שהזמינו את הרומאים פנימה לישראל. איבדנו את העצמאות שלנו והפכנו למדינת חסות מושפלת של הרומאים.

''וגם את מדינת החסות הזו איבדנו, בשלהי בית שני. בלהט הטהרנות והאיבה, יהודים שרפו זה לזה את מאגרי המזון, והביאו על עצמם את התבוסה. איזה מחיר נורא שילמנו 2,000 שנה בגלות, בגלל שנכנענו לשנאת אחים.

''וכעת, ברוך ה', זכינו להזדמנות שלישית. מדינת ישראל שלנו. אחיי ואחיותיי, לא תהיה הזדמנות נוספת. אנחנו עכשיו בעשור השמיני של המדינה, העשור שמעולם עוד לא צלחנו כאומה מאוחדת. ניתנה לנו הזדמנות לתקן את חטא שנאת האחים של אבותינו ולהיגמל מיצר הפלגנות שהחריב את עמנו.

''ההחלטה היא בידינו'', הדגיש ראש הממשלה. ''בואו נפיג את החרדות אחד מן האחר. נתמודד עם הטיעון, ולא עם הטוען. נקשיב באמת. נתווכח זה עם זה, אך לעולם, לעולם לא נשנא איש את אחיו. מעל לכל נזכור שאנחנו משפחה אחת, זו חובתנו כלפי הנופלים. זו גם חובתנו כלפי הדורות הבאים.

''מתוך קדושת היום הזה, מתוך הגעגוע למי שאינם איתנו, אנו נשבעים לשמור על הבית הזה, שהיה ביתם, הבית שהקריבו את חייהם עבורו. תהי נשמתם של אחינו הנופלים צרורה בצרור החיים", כך בנט בנאומו.

תגובת מפלגת "ימינה": "כל הקידום הממומן הוא מתקציב ימינה, ונעשה על פי הכללים".