טהרן - עונה 2
טהרן - עונה 2 באדיבות Apple TV+ ו- כאן 11

בזמן שאצלנו עברו כמעט שנתיים, שנה ועשרה חודשים אם לדייק מאז שהסדרה טהרן ירדה מהמסך, על הסוכנת תמר רביניאין (השחקנית ניב סולטן) עברו בקושי חודשיים מאז אותו מבצע שנכשל.

ב"חודשיים" האלו הספיקה הסדרה הישראלית, שנמכרה לאפל TV, לזכות בפרס הדרמה הטובה בתחרות האמי הבינלאומי, וגם להחתים שחקנית חדשה ומרשימה - זוכת פרס האמי והמועמדת לפרס האוסקר גלן קלוז.

העונה השנייה הייתה אמורה לעלות בישראל כבר בחמישי האחרון – ביום העצמאות אך בגלל הפיגוע המחריד באלעד החליטו בכאן 11 לדחות את שידור הבכורה להערב (מוצאי שבת) כשבאתר ובאפליקציה הוא עלה כבר בשישי בבוקר – החלטה מעניינת שממחישה את כוחם העולה של הפלטפורמות הדיגיטליות.

כזכור, תמר רביניאן היא האקרית צעירה מיחידת 8200 שנשלחה מטעם המוסד בזהות בדויה למשימה בטהרן העוינת, והצליחה ברגע האחרון לחשוף את בגידתה של מפעילתה ומנעה את הפלת מטוסי חיל האוויר הישראלי שתקפו את הכור האיראני - למעט מטוס אחד שנפגע וטייסו נטש.

הסצנה הזו, בה נגמרה העונה הראשונה, הייתה גם ההבטחה עבור הצופים שצפויה עונה שנייה, וההבטחה הזו בהחלט מקוימת בפרק הראשון כאשר מתר, ללא ידיעתו של מי שהפך לבן זוגה, מתנגד המשטר מילאד כאהני (שרבין אלנבי), נשאבת למבצע מסוכן ומסובך במיוחד שנועד לחלץ את הטייס השבוי.

אך זוהי לא עלילת העונה השנייה, אלא רק עלילת משנה, מעין סוכריה שנועדה ל"צ'פר" את הצופים הוותיקים. מהפרק השני ואילך הסדרה תופסת זווית אחרת לחלוטין מהעונה הראשונה, זווית שחדשה שמאפשרת גם לצופים חדשים להצטרף לחגיגה, והיא תציג את עולמם של מי שמכונים "הריץ' קידס"- בניהם ובנותיהם של עשירי טהרן ובכירי המשטר, אשר מנהלים אורח חיים מערבי, ראוותני ודקדנטי, בניגוד גמור לחיי מרבית תושבי איראן, הנאנקים תחת עול גזרות הכלכלה.

תמר, יחד עם מילהאד ומרג'אן (גלן קלוז), מוציאה לפועל תוכנית הכוללת חדירה לעולמם של אותם ריץ' קידס ובמיוחד של אחד מהם - בנו של מפקד משמרות המהפכה. במקום להתמקד במיקרו ובאנשים ובסוכנים יחסית אנונימיים כפי שהיה בעונה הראשונה, העונה השנייה הולכת בגדול ובוחרת להתמקד במאקרו – במפקד משמרות המהפכה ובתכנית הגרעין האיראנית.

דמותו של מפקד משמרות המהפכה. הסדרה טהרן
דמותו של מפקד משמרות המהפכה. הסדרה טהרן באדיבות Apple TV+ ו- כאן 11

המבחן הגדול של הסדרה עוד לפניה כמובן, אי אפשר לשפוט סדרה על סמך שני פרקים, אבל נדמה שאת המכשול הגדול ביותר שלה מהעונה הראשונה היא עברה – מכשול הגימיק.

העונה הראשונה של טהרן זכתה ללא מעט באזז והתעניינות מסביב לעולם, אך הבאזז הזה נגרם ברובו מכך שישראלים זה מעניין, איראנים זה מעניין, והשילוב של השניים, בתוספת עלילת ריגול בינונית למדי אם נודה על האמת, יצר סדרה שכמעט כולם חשו צורך לצפות בה ולחוות עליה דעה.

ולכן העונה הראשונה של טהרן, לפחות בעיניי, לא הייתה מותחן ריגול אלא גימיק - סדרה שאם הייתה מתרחשת בקאבול, בירת אפגניסטן, והגיבורה שלה לא הייתה סוכנת מוסד אלא סוכנת C.I.A צעירה, אף אחד לא היה טורח לצפות בה.

העונה השנייה לעומת זאת, או לפחות שני הפרקים ששודרו, היא כבר ברמה אחרת לחלוטין. אפל שפכו כאן כסף גדול וזה בהחלט מורגש, בתסריט, בתפאורה, ובעלילה עצמה. עלילה, שגם אם תעצמו עיניים ותדמיינו שהיא מתרחשת בקאבול, עדיין הייתם רוצים לצפות בה. אני יודע שאני הייתי רוצה.