פיקוח בנייה
פיקוח בנייה צילום: ISTOCK

פיקוח על קבלן בנייה

בפרויקטים רחבי היקף וגם בפרויקטים קטנים יותר, קיימת חשיבות רבה להימצאותו של מהנדס אזרחי שיפקח על כל ההתנהלות בפן ההנדסי מתחילתו של המיזם ועד סופו. זאת כיוון שבכל אתר בנייה עובדים הרבה מאד קבלני משנה בתחומי בנייה שונים, כמו חשמל, אינסטלציה, ריצוף, התקנת דלתות וכו'.

החברה הקבלנית שוכרת את שירותיו של מהנדס בניין אשר מלווה את הפרויקט מבחינה הנדסית ולכן הוא אמור לאשר כל פעולה וכל שינוי במהלך המיזם.

למהנדס יש כמה משימות בתוקף תפקידו כמפקח על הבנייה:

  • הוא מוודא שכל הליך הבנייה מתבצע על פי כתב הכמויות הכולל מידע מפורט על חומרי הגלם שכל אחד מהם הוא בעל התו התקן הישראלי המחמיר. כך לדוגמה תהיה הגדרה ספציפית של חומרי אטימה מיוחדים ואם הקבלן לא מצא את החומר המבוקש, הוא יביא לאישורו של המהנדס חומר דומה שהוא שווה ערך מבחינת הרכב החומרים. לשיקולו של המהנדס אם לאשר את החומר החלופי או לא .
  • בנוסף לכך הוא מוודא שכל העבודות מתבצעות באופן מדויק על פי התוכנית האדריכלית הסופית שאושרה על ידי כל הגורמים הרלוונטיים, כמו לדוגמה התקנת חלונות אלומיניום בפרופיל מסוים. על המהנדס או קונסטרוקטור לוודא שאכן הותקנו חלונות שיוצרו מאלומיניום בעובי הנדרש והם בעלי תו תקן ישראלי.
  • מפקח הבנייה מקשר בין כל קבלני המשנה ומתאם בין כולם את מועדי העבודה, כדי שהעבודה תתבצע ברצף על פי שלבי העבודה הנדרשים. בדרך זו ייעשה כל שניתן כדי שהפרויקט יסתיים על פי התכנון המקורי.

כשלים בעבודות של קבלני המשנה

במהלך עבודות פיקוח על קבלני משנה, המפקחים עולים על כשלים מהותיים. יש מקרים רבים שבהם הקבלנים משתמשים בחומרי גלם זהים, אשר אינם עומדים בתו התקן הישראלי. במקרים הללו המפקח עוצר להם את העבודה והם צריכים לרכוש את החומר שאושר לביצוע ולבצע באמצעותו את כל העבודה מחדש.

בנוסף לכך יש מקרים רבים שבהם מגיעים צוותים לא מקצועיים לבצע עבודות מסוימות ועקב העובדה שהם לא מיומנים ואין להם ניסיון קודם, העבודה מתבצעת באופן גרוע כמו לדוגמה ריצוף שהודבק באופן עקום בחדר המגורים. גם במקרים הללו ייאלצו הקבלן ועובדיו לפרק את העבודה שבוצעה ולבצע אותה מחדש באמצעות צוותים מובילים ומנוסים.

המפקח אמור להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולכן הוא נמצא פרקי זמן ארוכים בכל אחד מאתרי הבנייה. המטרה שלו היא שהמיזם יבוצע באופן מקצועי ביותר מתחילתו ועד סופו, על פי הנהלים שהוכתבו מראש כמו כתב הכמויות והתוכניות האדריכליות.