אומן
אומן צילום: רויטרס

הפעם האחרונה בה נכבשה העיר אומן באוקראינה הייתה על ידי הצבא הנאצי במלחמת העולם השנייה. כעת, הביאה המלחמה באוקראינה את ראשי הקהילה היהודית באומן להפוך את בית הכנסת בסמוך למתחם קברו של הרב נחמן, אליו נהגו לעלות לרגל מאות אלפי יהודים מדי שנה, למקלט עבור הפליטים האוקראינים.

אל בית הכנסת, שהפך למקום מחסה וסיוע לפליטים, מגיעים גם כאלו שאינם יהודים. המקווה הנמצא בסמוך לבית הכנסת הפך לבונקר המשמש את התושבים המקומיים, החוששים מהמשך הפצצות הצבא הרוסי.

אומן הייתה אחת הערים שנפגעו מיד עם פריצת המלחמה ב-24 בפברואר, ומהווה צומת אסטרטגי עבור הצבא הרוסי מאחר והיא מובילה אל הערים הגדולות ובהן קייב, אודסה, דנייפרו ועוד.

כתבת רשת בי.בי.סי, קרוליין דייויס, ביקרה במתחם הקבר של רבי נחמן באומן ומצאה כי למרות המלחמה המשתוללת לא הרחק משם והעובדה כי מרבית הקהילה היהודית המקומית נמלטה מהעיר מיד עם פרוץ המלחמה, מספר יהודים אמיצים עדיין פוקדים את הקבר מדי יום ומתפללים בו.

"החלטנו לתת להם כאן מקום לישון, בית מלון ומרכז רפואי. שום מלחמה היא לא טובה, אבל אנחנו צריכים להפוך את הלימון ללימונדה", אומר הרב נתן בן נון, נשיא עמותת "רבי נחמן" באומן.

אירינה ריבניצקאיה, גם היא מעמותת "רבי נחמן", הוסיפה לגבי המקווה שהפכה לבונקר עבור תושבי האזור. "בדרך כלל נמצאים כאן 50 עד 200 בני אדם. כמה מהם ישנים כאן בלילה. אני יכולה לומר בוודאות שהקהילה החסידית והתושבים האוקראינים הפכו לקרובים יותר. אנחנו לא מבדילים בין יהודים ולא יהודים, זה לא חשוב".